بریتانیا: به نابودی ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه کمک می کنیم

بریتانیا گفته که آماده است به جامعه بین الملل برای نابود کردن بخشی از تسلیحات شیمیایی سوریه کمک کند.

آمریکا، روسیه، چین، دانمارک، نروژ و فنلاند تاکنون برای کمک در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای گفته که این کشور موافقت کرده تا ۱۵۰ تن از مواد شیمیایی صنعتی متعلق به سوریه را در یک مرکز تجاری نابود کند.

به گفته وزارت خارجه این مواد از طریق کشتی وارد بریتانیا شده و سپس به محل مورد نظر حمل می شود.

وزارت خارجه افزوده که این کشور تجهیزات ویژه ای را برای حمل مواد شیمیایی و نابود کردن آنها در دریا به آمریکا ارائه خواهد کرد.

Image caption جنگ سوریه میلیون‌ها نفر را آواره کرده است

وزرات خارجه بریتانیا همچنین گفته که این کشور برای تضمین وضعیت امنیتی و ایمنی کشتی های دانمارکی و نروژی برای نابود کردن ذخایر تسلیحاتی سوریه به آن کشورها کمک خواهد کرد.

حفظ رژیم بشار اسد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است دیپلمات های غربی حفظ رژیم بشار اسد را گزینه بهتری برای سوریه می دانند تا سپردن آن کشور به دست پیکارجویان اسلام گرا.

آقای لاوروف در گفتگویی با خبرگزاری ریانووستی گفت: "نه تنها در نشست های خصوصی بلکه در اظهار نظرهای عمومی، برخی از دیپلمات های غربی معتقدند باقی ماندن اسد در قدرت تهدید کمتری برای سوریه بشمار می رود تا این که کشور را در اختیار تروریست ها قرار داد."

روسیه مهم ترین حامی رژیم بشار اسد در جریان جنگ داخلی درآن کشور بشمار می رود.

تلاش برای حل مشکلات نشست ژنو

در همین حال اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه در ارتباط با مذاکرات صلحی که قرار است ماه آینده در ژنو برگزار شود، با نمایندگانی از آمریکا و روسیه مذاکره کرد.

این مذاکرات با حضور معاونان وزرای خارجه روسیه و آمریکا در ژنو صورت گرفته است.

مذاکرات ژنو با هدف پایان دادن به جنگ در سوریه و طرح انتقال قدرت در آن کشور برگزار می شود.

ناظران بین المللی در باره حضور نمایندگانی از گروههای مخالف دولت در این نشست ابراز تردید کرده اند.

رهبر جبهه النصره، از گروه‌های اسلام گرا مخالف دولت سوریه در اولین گفتگوی تلویزیونی اش اعلام کرد که این گروه به دلیل غیر مشروع دانستن نتایج این نشست قصد ندارد تا هیاتی را برای شرکت در این مذاکرات اعزام کند.

مناقشه در این مورد که چه کسانی به نمایندگی از مخالفان دولت سوریه در این نشست حضور داشته باشند و آیا ایران، عربستان سعودی و سایر قدرت های منطقه ای حضورشان در این مذاکرات ضروری است، باعث شده تا تلاش ها برای حضور تمامی گروه‌های درگیر در سوریه در مذاکرات صلح به بن بست برسد.

واکنش به حملات هوایی به حلب

در همین حال فرانسه با اشاره به این که ادامه حملات هوایی نیروهای دولتی به شهر حلب باعث افزایش جنایات جنگی می شود خواستار متوقف شدن این حملات شده است.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز از زمان بمباران شهر حلب از روز یکشنبه گذشته دست کم ۱۸۹ نفر در این حملات کشته و نزدیک به ۹۰۰ نفر مجروح شده اند.

سخنگوی معاون وزیر خارجه فرانسه گفته است: "فرانسه بمباران شهر حلب توسط نیروهای رژیم بشار اسد را محکوم می کند."

مطالب مرتبط