چمدان احمد: از اهواز تا استرالیا در جستجوی لبخند

حق نشر عکس NA
Image caption چمدان احمد، داستان مهاجرت احمد قدکساز، مهاجر ایرانی اهل اهواز است

"چمدان احمد" آخرین قسمت از فصل اول برنامه رادیویی چمدان است که این پنجشنبه (پنجم دی – ۲۶ دسامبر) در برنامه چشم انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی فارسی پخش می‌شود.

قسمت اول چمدان احمد پنجشنبه گذشته (۲۸ آذر) از رادیو و وبسایت بی‌بی‌سی فارسی پخش شد و شما می‌توانید آن را اینجا بشنوید.

چمدان احمد، داستان مهاجرت احمد قدکساز، مهاجر ایرانی اهل اهواز است که دقیقا سال گذشته در همین ایام تصمیم گرفت به استرالیا مهاجرت کند.

او در این برنامه ۲۵ دقیقه‌ای که به صورت تک گویی (مونولوگ) تدوین شده از علت و جزئیات سفر دریایی‌اش می‌گوید.

سفری که در آغاز آن لنج "فکسنی" احمد و همسفرانش با ۱۰۱ مسافر به دل اقیانوس می‌زند اما در پایان تنها ۹۸ نفر از این گروه مهاجران ایرانی، افغانی و پاکستانی به سواحل جزیره کریسمس می رسند.

احمد در این مستند‌گونه رادیویی، به جزئیاتی از مهاجرت خود اشاره می‌کند که بسیار مشابه همان ریشه‌های مشترکی است که از صدها و هزاران سال پیش اقوام بشر را به جابجایی جغرافیایی و فرهنگی ترغیب کرده است؛ فراهم کردن فرصتی برای زندگی بهتر.

جابجایی که دست کم در مورد قصه احمد قدکساز در ۲۰۰ سال گذشته میان سواحل اندونزی و استرالیا تکرار شده و جالب‌تر این که روش این سیر و سفر دریایی هم در طول این دو سده تقریبا دست نخورده باقی مانده است.

نسخه کامل چمدان احمد را علاوه بر برنامه چشم انداز بامدادی روز پنجشنبه (پنجم دی – ۲۶ دسامبر) می‌توانید در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی هم بشنوید و همزمان نظر و تجربه خودتان را درباره مهاجرت برای ما بازگو کنید.

فصل اول برنامه رادیویی چمدان از نخستین پنجشنبه سال ۱۳۹۲ تا آخرین پنجشنبه سال ۲۰۱۳ هر هفته از برنامه چشم انداز بامدادی پخش شده است. این برنامه چهل قسمتی، تلاشی بود از رادیو فارسی بی‌بی‌سی برای طرح گفتگو درباره مهاجرت منهای سیاست.

مطالب مرتبط