هواپیماهای نظامی اسرائیل به نوار غزه حمله کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption در چند سال اخیر از شمار عملیات فلسطینیان علیه اسرائیل و حملات هوایی اسرائیل به غزه کاسته شده است

حمله هوایی اسرائیل به هدف‌هایی در نوار غزه تعدادی زخمی برجای گذاشته است.

بامداد روز پنجشنبه، ۲۶ دی (۱۶ ژانویه)، هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل به چند نقطه در سرزمین های فلسطینی در نوار غزه حمله کردند و به گفته منابع فلسطینی در غزه، دست کم پنج نفر در اثر این حملات زخمی شدند.

حمله هوایی اسرائیل ساعاتی پس از آن به اجرا گذاشته شد که پنج فروند موشک از داخل غزه به سوی شهر اشکلون، واقع در جنوب اسرائیل، پرتاب شد.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این موشک ها قبل از اصابت به مناطق شهری، توسط دفاع ضد موشکی اسرائیل موسوم به "گنبد آهنین" شناسایی و منهدم شد. گروه‌های تندرو فلسطینی مسئول این حمله موشکی معرفی شده‌اند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از غزه، در جریان حمله هوایی اسرائیل، صدای انفجار از نقاط مختلف شهر غزه به گوش رسید و مقامات بیمارستانی گفته‌اند که در اثر این حمله، چهار کودک و یک زن سالمند جراحت سطحی برداشته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption حمله هوایی اسرائیل به تلافی پرتاب موشک از داخل غزه انجام شد

مقامات اسرائیلی گفته‌اند که هدف این حملات هوایی، پایگاه‌های آموزشی و مراکز عملیاتی تندروهای مسلح فلسطینی بوده است. سخنگوی گروه اسلامگرای حماس، که اداره امور نوار غزه را در دست دارد، گفته است که دست کم پنج نقطه از جمله سه مجتمع متعلق به این گروه هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

شاهدان عینی گفته‌اند که یکی از مناطق بمباران شده، پایگاه آموزشی متعلق به تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس بوده است.

در مقایسه با گذشته، در چند سال اخیر، از شمار عملیات مسلحانه گروه‌های مستقر در غزه علیه اسرائیل، از جمله انفجارهای انتحاری و موشک‌پرانی، و همچنین حملات اسرائیل به این بخش از سرزمین های فلسطینی کاسته شده اما این گونه عملیات متوقف نشده است.

اختلاف فلسطینیان و وضعیت وخیم غزه

براساس توافقنامه صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، نوار غزه بخشی از سرزمین‌های فلسطینی است که قرار است همراه با کرانه باختری رود اردن، کشور مستقل فلسطینی در آن تشکیل شود. طبق این توافقنامه، قرار بوده اداره امور غزه بر عهده تشکیلات خودگردان فلسطینی باشد که در حال حاضر، تشکیلات اداری آن در شهر رام الله، در کرانه باختری واقع است.

با اینهمه، شبه نظامیان گروه حماس در ژوئن سال ۲۰۰۷ پس از یک درگیری چند ماهه با ماموران تشکیلات خودگران، آنان را از غزه اخراج کردند و اداره امور این منطقه را در دست گرفتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption حدود هفت سال است دولت حماس به ریاست اسماعیل هنیه بر غزه تسلط دارد

بر خلاف تشکیلات خودگردان، گروه حماس موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و با صلح بین فلسطینیان و اسرائیل مخالف و به باز پس گرفتن تمامی اراضی فلسطینی از طریق عملیات مسلحانه معتقد است. از زمان تسلط این گروه بر غزه، اسرائیل این منطقه را کمابیش در محاصره اقتصادی قرار داده که به بروز کمبود و فشار بر ساکنان این منطقه منجر شده است.

نوار غزه در ساحل مدیترانه واقع شده، از یکطرف با مصر و از دو طرف دیگر با اسرائیل هم مرز است. نیروی دریایی اسرائیل کنترل‌آب های ساحلی غزه را در دست دارد و به دلیل بسته بودن فرودگاه غزه، تنها راه ارتباطی این منطقه با خارج، از طریق گذرگاه مرزی رفح با مصر است.

قبل از تسلط حماس بر غزه، طبق توافقنامه‌ای بین اسرائیل و مصر، قرار بود این گذرگاه توسط ماموران تشکیلات خودگردان و با نظارت نمایندگان اتحادیه اروپا فعالیت کند. با اخراج ماموران تشکیلات خودگردان از حماس، نمایندگان اتحادیه اروپا نیز این محل را ترک کردند و طی این سال‌ها، عبور از این گذرگاه برای دسترسی به دنیای خارج یا کاملا متوقف و یا به شکلی محدود امکانپذیر بوده است.

اسرائیل با استناد به توافقنامه صلح با تشکیلات خودگردان، خود را ملزم به همکاری با حماس نمی‌داند و به خصوص هشدار داده است که هرگونه حمله مسلحانه از داخل نوار غزه را تلافی می‌کند.

طی سال‌های اخیر، اسرائیل در واکنش به حملات مسلحانه از داخل غزه گاه به عملیات گسترده و طولانی مدت هوایی و زمینی دست زده که تلفات سنگینی را بر ساکنان غزه وارد ساخته است.

مطالب مرتبط