ژاپن ممنوعیت صادرات اسلحه را لغو کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش ژاپن کمابیش تنها خریدار تسلیحات ژاپنی بوده است

دولت ژاپن ممنوعیت خودخواسته بر صادرات اسلحه را لغو کرد.

روز سه شنبه، ١٢ فروردین (١ آوریل)، منابع دولتی ژاپن اعلام کردند که شینزو آبه، نخست وزیر، تصمیم گرفته است به منظور همسویی با متحدان این کشور و حمایت از صنایع داخلی، ممنوعیت صدور تسلیحات ژاپنی را لغو کند.

از حدود پنجاه سال پیش تا کنون، ژاپن به طور اصولی از فروش اسلحه به خارج خودداری ورزیده و تنها در موارد معدودی به صدور "تجهیزات غیر مهلک" مبادرت کرده که بخش عمده آن شامل انتقال فناوری نظامی به ایالات متحده بوده است. این رویه ظاهرا در همسویی با قانون اساسی این کشور اتخاذ شده بود که حضور نیروهای نظامی ژاپنی در خارج را منع کرده است.

مقامات ژاپنی تاکید داشته‌اند که صادرات نظامی این کشور همچنان شامل تجهیزاتی مانند قایق شناسایی و وسایل تشخیص مین و برخی قطعات قابل استفاده در وسایل نظامی خواهد بود و تسلیحاتی مانند تانک و هواپیمای تهاجمی همچنان مشمول ممنوعیت صادرات به خارج باقی خواهد ماند.

تصمیم به فروش اسلحه به خارج در حالی اعلام می‌شود که روابط ژاپن با چین به خاطر اختلاف بر سر مالکیت سه جزیره کوچک و حضور شینزو آبه در زیارتگاه یادبود کشته شدگان ژاپنی جنگ دوم به سردی گراییده است.

نیروهای ژاپنی قبل از شکست آن کشور در جنگ دوم جهانی برای مدتی بخش هایی از چین و برخی دیگر از کشورهای منطقه را در اشغال داشتند و هر اقدامی در ژاپن که شائبه نظامیگری از آن استنباط شود ابراز نگرانی این کشورها را در پی می‌آورد.

روز سه شنبه، هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به تصمیم اخیر دولت ژاپن گفت که سیاست نظامی و امنیتی ژاپن بر ثبات منطقه تاثیر می‌گذارد و دولت چین اینگونه تحولات را به دقت دنبال می‌کند.

حق نشر عکس AP
Image caption ممکن بعضی کشورهای منطقه اقدام آبه را به بازگشت نظامیگری به ژاپن تعبیر کنند

آقای هونگ افزود: "خواست ما این است که طرف ژاپنی از تاریخ درس عبرت بگیرد و به طور اساسی به نگرانی کشورهای منطقه در مورد برخی مسایل توجه جدی نشان دهد و در مسیری حرکت کند که متضمن تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای است."

انگیزه دیگر دولت ژاپن در لغو ممنوعیت صدور اسلحه، حمایت از شرکت‌های فعال در بخش صنایع سنگین مانند شرکت‌های میتسوبیشی و کاوازاکی است که مشتری اصلی آنها تا کنون فقط ارتش ژاپن بوده است. محدودیت بازار به این شرکت‌ها امکان کاهش هزینه تولید و سرمایه گذاری کلان در توسعه فناوری در برخی زمینه‌ها را نداده است.

بعضی از ناظران تحولات اخیر در صحنه بین المللی، از جمله افزایش توانایی اقتصادی و نظامی چین و همچنین موضعگیری "تهاجمی" روسیه در صحنه بین المللی را از دیگر عوامل موثر در تصمیم دولت ژاپن به خروج از انزوای نظامی این کشور دانسته‌اند.

به گفته کارشناسان، با توجه به رقابت شدید در بازار جهانی اسلحه، بعید است تسلیحات ژاپنی بتواند به سرعت بخش عمده‌ای از بازار را در اختیار بگیرد اما در بعضی زمینه‌ها، مانند موتورهای پیشرفته کشتی، این کشور از امتیازات قابل توجهی در جهان برخوردار است.

مطالب مرتبط