سازمان ملل در مورد درگیری‌های اخیر غزه تحقیق می‌کند

حق نشر عکس afp
Image caption بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در دیدار اخیر خود از غزه

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل می گوید گروهی را مامور تحقیق درباره حملات به تاسیسات این نهاد بین المللی در غزه در طول حملات اخیر اسراییل کرده است.

به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد این تحقیق مستقل به بررسی جدی ترین مواردی می پردازد که به کشته شدن انسان های بی گناه منجر شده است.

در جریان این تحقیق گزارش های حاکی از استفاده شبه‌نظامیان فلسطینی از این تاسیسات نیز بررسی خواهد شد.

بر اساس این گزارش ها شبه نظامیان فلسطینی از تاسیسات سازمان ملل متحد برای نگهداری از مهمات و تسلیحات خود استفاده کرده‌اند.

در جریان جنگ اخیر غزه ۲۱۰۰ فلسطینی، ۶۷ سرباز اسراییلی و شش غیرنظامی این کشور کشته شدند.

سازمان ملل می‌گوید که بیشتر فلسطینی‌های کشته شده غیرنظامی هستند. اما اسرائیل می‌گوید دلیل بالا بودن تلفات غیرنظامیان فلسطینی آن است که نیروهای حماس از مناطق مسکونی از جمله مدارس و مساجد برای حملات خود استفاده کرده می کردند.

اسرائیل هشتم ژوئیه ( هفدهم تیرماه)حمله به غزه را آغاز کرد و هدف خود را با متوقف کردن راکت‌ها و خمپاره‌های پرتاب شده به سوی اسراییل عنوان کرد.

پس از چندین آتش‌بس کوتاه مدت، هر دو طرف ۲۶ در اوت ( چهارم شهریورماه) بر سر یک آتش‌بس به توافقی رسیدند که تاکنون نقض نشده است.

آقای بان روز سه شنبه در پی دیدار از غزه و اردوگاه پناهندگان جبلیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت منتظر تحقیقی جدی و کامل از سوی وزارت دفاع اسراییل درباره این حملات نیز هست.

غیرنظامیان فلسطینی در جریان درگیری‌های غزه به اردوگاه جبلیه پناه برده بودند.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود تصمیم گرفته است تحقیق مستقلی را درباره موارد جدی کشته شدن مردم بیگناه در این حملات و نیز درخصوص پیدا شدن تسلیحات در تاسیسات سازمان ملل متحد در غزه آغاز کند.

در یک مورد از گلوله باران غزه از سوی اسرائیل، ده‌ها نفر که در یک مدرسه متعلق به سازمان ملل در غزه پناه گرفته بودند کشته شدند.

آقای بان همچنین گفت که برای کمک‌های انسان دوستانه و بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ در فلسطین زمان بی وقفه می‌گذرد و زمستان نزدیک است.

دبیر کل سازمان ملل جزییات بیشتری در مورد چگونگی انجام این بازرسی‌ها ارائه نکرد.

ماه گذشته اسرائیل دستور انجام تحقیقات جنایی را در مورد پنج حادثه‌ای که گفته می‌شود در جریان آن غیرنظامی‌ها کشته شده‌اند صادر کرد و قرار است در مجموع درباره صد حادثه تحقیق کند.

مطالب مرتبط