راشین خیریه، گرافیست، تصویرگر و نقاش ایرانی
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چمدان: 'مرد آلمانی گفت عاشق ننه‌قمر شده'

راشین خیریه سه سال پیش به قصد تحصیل به آمریکا آمد؛ اگر چه خودش به خنده می‌گوید: "مثلا اومدم که از ازدواج فرار کنم، اما اولین کاری که کردم ازدواج بود."

او ابتدا به نیویورک رفت. همانجا هم عاشق شد و ازدواج کرد. از سال گذشته به واشنگتن دی‌سی کوچ کرده اما در همان نیویورک، مقدمات چاپ نخستین کتابش در آمریکا را فراهم کرد. کتاب دو طوطی که اخیرا به زبان انگلیسی منتشر شده همان حکایتی است که ما بیشتر به نام "طوطی و بازرگان" در ایران می‌شناسیم.

قطعات موسیقی که در چمدان راشین خیریه به کار رفت به ترتیب عبارتند از: بخش آغازین مجموعه انیمیشن شکرستان که موسیقی آن را زنده یاد جلال ذوالفنون ساخته و با صدای مرتضی احمدی ماندگار شده است. موسیقی تیزر تبلیغاتی "کافه نت" که انیمیشن آن ساخته راشین خیریه است و موسیقی آن کاری است از فردین خلعتبری. موسیقی آرم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان.

ترانه پایانی هم "من نوشتم بارون" نام دارد ساخته فریبرز لاچینی با شعری از احمدرضا احمدی و با صدای سیمین قدیری، هنرمند ایرانی که در سالهای پیش از انقلاب اسلامی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان ترانه‌هایی متعددی برای کودکان خلق کرده است.

سری جدید برنامه چمدان، هر پنجشنبه از برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیوی فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.

لطفا برای تماس با چمدان به نشانی bamdadi@bbc.co.uk یا persian@bbc.co.uk ایمیل بفرستید.

برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر درباره نام‌ها و موسیقی چمدان این هفته بر روی کلمات برجسته شده در متن کلیک کنید و برای یافتن قسمت‌های قبلی برنامه چمدان اینجا کلیک کنید.