پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حمله به شارلی ابدو؛ یک هفته گذشت

یک هفته از حمله ای که فرانسه و جهان را تکان داد گذشت... هفته گذشته در چنین روزی بود که دفتر مجله شارلی ابدو به خاطر چاپ کاریکاتوری که توهین به اسلام تلقی می شد، مورد حمله قرار گرفت. کاریکاتوریست ها را کشتند و بعد در جریان چند حمله دیگردر روزهای بعد ، آشوب به پا کردند.

چند ساعت قبل، یک میلیون نسخه از شماره جدید مجله شارلی ابدو منتشر شده... با کاریکاتوری دیگر از پیامبر اسلام... قرار شده بعد از توزیع این یک میلیون نسخه، دست کم دو میلیون دیگر هم چاپ بشود و عواید فروش این مجله به خانواده قربانیان حادثه هفته قبل اهدا شود. همینطور قرار است این مجله به چندین زبان از جمله عربی هم چاپ شود. در روی جلد شماره جدید، کاریکاتوری از پیامبر اسلام هست که در حالی که اشک می ریزد، پلاکارد معروف این روزها را در همدردی با قربانیان حمله به دفتر این مجله دستش گرفته. رویش نوشته: من شارلی هستم. اقدامی که گفته اند ممکن است بار دیگر واکنش تندروهای مسلمان را در پی داشته باشد.

اما شارلی ابدو اصولا چه مجله ایست و انتشار این طنزها به چه معناست؟ و سوال دیگر اینکه این اتفاق چه تاثیری بر جامعه و سیاست در فرانسه گذاشته است.

علی همدانی، در برنامه چشم انداز بامدادی بی‌بی‌سی گفتگو کرده با آزاده کیان جامعه‌شناس و تحلیلگر مسائل فرانسه و فرنگیس حبیبی، روزنامه‌نگار و سردبیر سابق رادیوی بین‌المللی فرانسه و این سوال‌ها را با آنها مطرح کرده است.

برای شنیدن گزارش‌های بیشتر به صفحه رادیو مراجعه کنید.