پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عثمانی‌ها (قسمت دوم)

در حاشیه قاره اروپا، شهری است که زمانی قلب یک امپراتوری عظیم بود .در استانبول، شکوه و جلال امپراتوری عثمانی باعظمت روم باستان برابری می‌کرد.

سلاطین عثمانی به ولخرجی و زندگی در کاخ‌های مجلل معروف بودند. عثمانی‌ها بی‌نهایت ثروتمند بودند. امپراتوری آنها دو و نیم میلیون کیلومترمربع وسعت داشت و یک ابرقدرت به‌حساب می آمدند.

از قرون‌وسطی تا قرن بیستم، به مدت 600 سال – سلسله‌ای از سلاطین عثمانی، درواقع یک خانواده، بر بخش‌های عظیمی از جهان سلطه داشتند. قلمرو امپراتوری از جنوب به بغداد و قاهره می‌رسید و مقدس‌ترین اماکن مسلمانان را در بر می‌گرفت. از سوی دیگر هم، سارایوو را در اعماق اروپا تسخیر کرده و به دروازه‌های وین رسیده بودند. و این آخرین امپراتوری اسلامی حدود یک قرن پیش سقوط کرد.

مجموعه مستند "عثمانی‌ها" میخواهم بدانیم چطور یک امپراتوری اسلامی از اروپا اداره می‌شد و این چه تأثیری روی روابط فعلی اروپا و مسلمان‌ها داشته. می‌خواهیم باهم درعرض قاره‌ها و طول تاریخ سفر کنیم تا از نزدیک آنچه را که لازم است درباره سلاطین مسلمان اروپا کشف کنیم.

در قسمت اول این مجموعه سه قسمتی به ریشه‌های شگفت‌انگیز عثمانی‌ها می‌پردازیم، داستان سوارکارانی کوچ‌نشین که از گوشه‌ای در ترکیه کنونی آمدند و در مدت‌زمانی کوتاه به حاکمانی قدرتمند در اروپا، خاورمیانه و آفریقا تبدیل شدند.

در قسمت دوم به مقایسه تفاوت‌های چشمگیر در حکومت دو سلطان عثمانی کاملاً متفاوت خواهیم پرداخت: معروف‌ترینشان سلطان سلیمان ِ محتشم در قرن شانزدهم، و عبدالحمید دوم با مشکلات فراوانش در قرن نوزدهم.

و در آخرین بخش این مجموعه خواهیم دید که چگونه این امپراتوری بزرگ نابود شد، چطور دستاوردهایش در بحبوحۀ وقایع آخرین سال‌هایش اکثراً از دست رفت و چگونه آثار تنش‌های ناشی از فروپاشی‌اش هنوز در اروپا و خاورمیانه دیده می‌شود.