درگذشت خالق 'خرس پدینگتون' و 'باغچه سبزیجات'

مایکل باند، خالق 'خرس پدینگتون' و 'باغچه سبزیجات' حق نشر عکس PA
Image caption برآورد می‌شود از کتاب‌های 'خرس پدینگتون' بیش از ۳۵ میلیون نسخه در جهان فروش رفته باشد.

مایکل باند، خالق کتاب‌های داستانی 'خرس پدینگتون' و 'باغچه سبزیجات' که آثارش از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین‌های بازار کتاب کودکان بود، در ۹۱سالگی در گذشت.

هارپر کالینز، ناشر آثار او، در بیانیه‌ای گفته است که آقای باند روز سه‌شنبه و در پی یک کسالت کوتاه‌مدت، در خانه‌اش درگذشت.

او نخستین کتابش "خرسی به نام پدینتگون" را سال ۱۹۵۸ چاپ کرد.

این شخصیت که خیلی زود محبوب شد، یک خرس قهوه‌ای عاشق مرباست که از "عمیق‌ترین و تاریک‌ترین نقاط پرو" برای زندگی به لندن سفر کرده است.

"خرس پدینتگون" موضوع یک مجموعه کتاب، یک مجموعه انیمیشن تلویزیونی و یک فیلم سینمایی موفق در سال ۲۰۱۴ شد.

حق نشر عکس BBC/StudioCanal
Image caption 'خرس پدینتگون' هم محبوب بچه‌ها بود و هم محبوب والدین آنها (نسخه قدیمی‌تر در تلویزیون، سمت چپ - نسخه جدیدتر در سینما، سمت راست) - مایکل باند می‌گفت بخشی از این شخصیت را از شخصیت و منش پدرش الهام گرفته است.

مایکل باند علاوه بر خرس پدینگتون، شخصیت‌های دیگری هم برای کودکان خلق کرد؛ از جمله مجموعه انیمیشنی "باغچه سبزیجات"، "موشی به نام پنج‌شنبه"، و یک کارآگاه فرانسوی به نام موسیو گریپ‌فروت.

امسال قرار است قسمت دومی از فیلم سینمایی خرس پدینگتون هم در سینماها نمایش داده شود. قسمت اول آن در سال ۲۰۱۴ موفق بود و خود مایکل باند هم آن را "دل‌ربا" توصیف کرده بود.

مجموعه کارتونی "باغچه سبزیجات" در تلویزیون ایران دوبله و پخش شده است.

مجموعه کتاب‌های خرس پدینگتون هم در ایران منتشر شده است.

Image caption مجموعه کارتونی 'باغچه سبزیجات' قبل از انقلاب در تلویزیون ایران دوبله و پخش شد. نمایش این مجموعه در سال‌های بعد از انقلاب ایران هم ادامه پیدا کرد.

مایکل باند در سن ۱۴ سالگی مدرسه را رها کرد با وجودی که پدر و مادرش آرزو داشتند او به دانشگاه برود. در دوره جنگ جهانی دوم، یک سال در دفتر یک مشاور قضایی و بعد هم مدتی در بی‌بی‌سی به عنوان دستیار فنی کار کرد. بعد هم برای مدتی داوطلبانه به ارتش بریتانیا پیوست هرچند چون پرواز با هواپیماهای نظامی حالش را بد می‌کرد، نتوانست آن‌طور که می‌خواست خدمه پرواز شود.

این خالق آثار محبوب کودکان دوباره به بی‌بی‌سی بازگشت و سال‌ها بعد "خرس پدینگتون" و "باغچه سبزیجات" را خلق کرد.