خاطرات میشل اوباما، بازگشت به کاخ سفید؟

اوباما حق نشر عکس Getty Images
Image caption میشل اوباما در کتابش نوشته است همین جا روشن کنم که "اصلا و ابدا قصد نامزدی ریاست جمهوری را ندارم." اما الگویی که او دنبال می‌کند مانند همه کسانی است که پیش از این برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده شده‌اند.

در برنامه معرفی و تبلیغ کتاب زندگینامه میشل اوباما در واشنگتن که اخیرا منتشر شده، باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با دسته گلی صورتی روی صحنه آمد تا همسرش را غافلگیر کند. یک تور فشرده برای معرفی کتاب، گفت‌وگوهای داغ درباره سیاست و زندگی مردم آمریکا و البته هر بار حرف به دونالد ترامپ هم می‌کشد.

این می‌تواند حضور یک چهره سرشناس برای کمک به فروش بیشتر یک کتاب یا بخشی از شروع نمایش بزرگ انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا باشد هرچند خانم اوباما اصرار می‌کند علاقه‌ای به سیاست ندارد و نمی‌خواهد نامزد ریاست جمهوری شود.

"میشل اوباما شدن" عنوان کتاب خاطرات بانوی اول پیشین آمریکا است که به تازگی منتشر شده است. خانم اوباما این روزها سخت مشغول برنامه تور معرفی کتابش است و شهر به شهر سفر می‌کند.

اکثر بلیت‌های برنامه معرفی کتاب میشل اوباما در شهرهای نیویورک،‌ بوستون، واشنگتن، سن‌خوزه و ...فروخته شده و در مواردی تنها بلیت‌های اندکی با قیمت‌های پانصد تا ۲۵۰۰ دلار باقی مانده‌اند.

"میشل اوباما شدن" اندکی پس از انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس آمریکا، منتشر شده و این‌طور که روزنامه گاردین گزارش داده است با رکورد فروش ۹ نسخه در هر ثانیه در صدر فهرست کتاب‌های پرفروش آمریکا قرار گرفته است.

پنگوئن رندوم هاوس،‌ ناشر کتاب "میشل اوباما شدن" اعلام کرده که یک بار دیگر هشتصد هزار نسخه دیگر از این کتاب را چاپ کرده است که پیش از این یک میلیون و هشتصد هزار نسخه آن فروش رفته بود. بنا به اعلام شرکت پنگوئن، تنها در ۲۴ ساعت اولیه پس از انتشار کتاب، ۷۲۵ هزار نسخه از آن به فروش رفته است.

بنگاه کتابفروشی "بارنز اند نوبلز" می‌گوید از زمان انتشار آخرین کتاب هارپر لی در سال ۲۰۱۵، چنین استقبالی از یک کتاب بی‌نظیر بوده است.

اما این کتاب درباره چیست و چرا این‌قدر مشتری دارد؟

میشل اوباما در آغاز کتابش می‌گوید در کودکی آرزوهای ساده‌ای داشتم. یک سگ می‌خواستم. خانه‌ای دو طبقه که داخلش پله داشته باشد و دلم می‌خواست به جای اتومبیل بیوک دو در پدرم، یک استیشن چهار در داشته باشیم.

این شروع روایتی است که قرار است نشان دهد، بانوی اول آمریکا که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ مستاجر کاخ سفید بوده،‌ زندگی‌اش را از کجا شروع کرده است. از طبقه دوم خانه یکی از بستگانش در بخش جنوبی شهر شیکاگو،‌ منطقه‌ای که هنوز هم به خاطر نرخ بالای جرم و جنایت در آن مشهور است.

کتاب او به نوعی داستان "رویای آمریکایی" است. دختری از یک خانواده کارگری که به یمن تحصیل در یک دبیرستان خوب به پرینستون و هاروارد می‌رود، حقوق می‌خواند، وکیل می‌شود و عاقبت از کاخ سفید سردرمی‌آورد.

او در این کتاب داستان آشنایی‌ و ازدواجش با باراک اوباما را هم تعریف کند. می‌نویسد که چطور وقتی یکی از روزهای سال ۱۹۹۱ با باراک در رستورانی در شیکاگو نشسته بودند و غذایشان داشت تمام می‌شد، او موضوع ازدواج را پیش کشید و گفت با این که با تمام وجود دوستم دارد اما به نظرش ازدواج بی‌معنی است. میشل اوباما که در آن زمان به عنوان مشاور در یک شرکت حقوقی با باراک همکاری می‌کرد در کتاب خاطراتش نوشته است در حالی که خون به صورتم دویده بود گفتم اگر ما به همدیگر متعهدیم چرا این تعهد را رسمی نکنیم؟ وقتی بحث و غذا تمام شد موقع دسر "پیش‌‌خدمت، ظرفی با درپوش نقره‌ای را جلوی من گذاشت که داخل آن به جای کیک شکلاتی یک حلقه الماس بود."

بیشتر بخوانید:

این تصویری هالیوودی از شروع یک زندگی است چنان‌که مخاطب آمریکایی علاقه‌مند به تماشا و دنبال کردن آن است.

ازدواج این دو نفر البته بدون فراز و فرود نبوده و در همین کتاب میشل اوباما می‌نویسد که چطور پس از دو بار حاملگی بی‌سرانجام بالاخره از طریق لقاح مصنوعی بچه‌دار شده‌ است. او همچنین نوشته است که با وجود این‌که زندگی مشترک‌شان فوق‌العاده بوده اما همراه با رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای حفظ زندگی مشترکشان از مشاور هم کمک گرفته‌اند.

باراک اوباما زمانی تصمیم می‌گیرد برای ریاست جمهوری آمریکا نام خود را مطرح کند که میشل به عنوان یک فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون و یک وکیل مشهور مشغول به کار بوده است. بخشی از کتاب خاطرات خانم اوباما درباره این موضوع است که او چطور تلاش کرده است در طول هشت سال زندگی در مشهورترین خانه جهان،‌ و در شرایطی که نقش خودش در حاشیه نقش همسرش قرار گرفته بین این دو توازن برقرار کند و تلاش کند تنها به یک زن خانه‌دار تبدیل نشود حتی اگر آن خانه "کاخ سفید" باشد.

در سیاست آمریکا رسم نیست کسانی که کاخ سفید را ترک کرده‌اند از ساکنان بعدی آن بد بگویند اما خانم اوباما در کتاب خاطراتش نوشته است که هرگز دونالد ترامپ را به خاطر تردید وارد کردن درباره محل تولد همسرش و به خطر انداختن امنیت خانواده‌اش نمی‌بخشد.

دونالد ترامپ از سال‌ها قبل از ریاست جمهوری‌اش برای بی‌اعتبار کردن باراک اوباما گفته بود که او در ایالات متحده به دنیا نیامده است. موضوعی که بسیاری آن را "نژادپرستانه" می‌دانستند.

خانم اوباما می‌نویسد در این سال‌ها هم به عنوان "قدرتمندترین زن جهان" از من تعریف کرده‌اند و هم یک زن سیاه عصبانی نامیده شده‌ام. "دلم می‌خواهد از مخالفانم بپرسم کدام بخش این جمله بیشتر برای آنها مهم است. عصبانی بودن، سیاه بودن، یا زن بودنم."

حق نشر عکس Getty Images

بیم و امید دموکرات‌ها

"اگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همین امروز برگزار شود از میان این افراد [شاخص حزب دموکرات] به کدام یک رای می‌دهید؟"

اخیرا گروهی از رای‌دهندگان دموکرات در یک نظرسنجی موسسه مک‌لافن به این سوال جواب داده‌اند و جو بایدن و میشل اوباما با اختلافی اندک در راس این فهرست قرار دارند. در سال ۲۰۲۰ جو بایدن ۷۸ ساله خواهد بود و هنوز هیچ نشانه‌ای از احتمال اقدامش برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی دیده نمی‌شود.

میشل اوباما هم در کتابش نوشته است همین جا روشن کنم که "اصلا و ابدا قصد نامزدی ریاست جمهوری را ندارم." اما الگویی که او دنبال می‌کند مانند همه کسانی است که پیش از این برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده شده‌اند.

باراک اوباما و هیلاری کلینتون هر دو کتاب خاطرات‌شان را پیش از اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری منتشر کردند. پیش از آنها بیل کلینتون هم خاطراتش را قبل از شروع کارزار انتخاباتی‌اش منتشر کرده بود.

میشل اوباما دو سال پیش و از زمان سخنرانی‌های انتخاباتی به نفع هیلاری کلینتون، به چهره‌ای شاخص در میان دموکرات‌ها تبدیل شد و همان زمان کسانی از پتانسیل او برای ریاست جمهوری نوشتند. او در این فرصت نشان داد که در سخنوری از همسرش هیچ کم ندارد و می‌تواند با قدرت کلماتش، بر مخاطبانش تاثیر بگذارد.

به یاد ماندنی‌ترین سخنرانی او وقتی بود که چند ماه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و در کنوانسیون ملی دموکرات‌ها در فیلادلفیا از دشواری بزرگ کردن دخترهایش در خانه‌ای صحبت کرد که زیر نورافکن دائمی رسانه‌ها و نگاه جهانیان بود.

او حفاظت از دخترهایش در مقابل نفرت‌پراکنی‌ها را چالش بزرگ دوره هشت ساله زندگی در کاخ سفید دانست و گفت "ما باید در مقابل آنها تاکید می‌کردیم حرف‌های نفرت‌انگیزی که از زبان چهره‌های سرشناس در تلویزیون عمومی می‌شنوند نشان دهنده روح واقعی این کشور نیستند. توضیح می‌دادیم وقتی کسی با زبان و عمل زور می‌گوید ما در برابرش خم نمی‌شویم. وقتی آنها خودشان را پایین می‌برند، ما بالا می‌رویم." جمله‌ای که از او تصویر زن، مادر و سیاستمداری اهل مدارا اما قدرتمند ساخت و مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

آیا ممکن است میشل اوباما با وجود تجربه سخنوری‌اش و با توجه به محبوبیت در میان دموکرات‌ها از صحنه معرفی کتابش به صحنه نامزدی انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بپرد؟ حتی اگر چنین باشد راه بسیار دشواری را در پیش رو خواهد داشت.