سینماهای پاکستان فیلم‌های هندی را تحریم کردند

بازیگران هندی چون دیپیکا پادوکن (راست) از هنرپیشگان مورد علاقه پاکستانی‌ها هستند حق نشر عکس AP
Image caption فیلم های هندی و بازیگرانی چون دیپیکا پادوکن (راست) شهرت فراوانی در پاکستان دارند

سینماهای اصلی پاکستان در اقدامی که حمایت از نیروهای مسلح این کشور خوانده شده، پخش فیلم‌های سینمایی تولید هند را متوقف کرده‌اند.

این تصمیم صنفی امروز (جمعه نهم مهر) در شهرهای اصلی پاکستان چون لاهور، کراچی و اسلام‌آباد به اجرا درآمد.

همزمان در هندوستان هم اقدماتی مشابهی علیه بازیگران پاکستانی صورت گرفته است.

دیروز گروهی از فیلم سازان هندی و انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمایی هند اعلام کردند استفاده از بازیگران پاکستانی در بالیوود ممنوع است.

یک سیاستمدار راست‌گرای هندی هم به بازیگران پاکستانی 'دستور' داده از هند خارج شوند.

چارلز هاویلند، سردبیر جنوب آسیای بی‌بی‌سی می‌گوید این نخستین بار نیست که تنش میان دهلی و اسلام آباد گریبانگیر فعالیت‌های فرهنگی میان دو کشور را می‌شود.

توقف اکران فیلم‌های هندی در پاکستان پس از آن روی داد که تنش‌ها در کشمیر، منطقه مورد مناقشه هند و پاکستان، طی چند روز گذشته دوباره بالا گرفته است.

دیروز پنجشنبه نیروهای نظامی هند و پاکستان در مناطق مرزی کشمیر به سوی هم آتش گشودند.

هند می‌گوید شبه‌نظامیان را در کشمیر تحت کنترل پاکستان هدف قرار داده است.

پاکستان این ادعای هند را رد کرده و گفته است دو تن از سربازانش در تبادل آتش در مرز کشته شده‌اند.

مقامات هند گفته‌اند ارتش پاکستان یکی از سربازان این کشور را که "به اشتباه" از مرز بین دو کشور در ناحیه کشمیر عبور کرده، اسیر گرفته‌اند.

منطقه کشمیر عامل مهمی در بروز تنش‌ها میان هند و پاکستان بوده و تا کنون دو کشور به دلیل اختلاف بر سر این منطقه وارد جنگ شده‌اند.

روابط بین هند و پاکستان از اوایل ماه جاری پس از مرگبارترین حمله پیکارجویان به یک پایگاه ارتش هند در کشمیر طی سال های اخیر بدتر شده است. هند پاکستان را به این حمله متهم کرده، ادعایی که از سوی پاکستان رد شده است.

چرا بحران کشمیر خطرناک است؟

هر دو کشور هند و پاکستان مدعی حاکمیت کامل بر کشمیر که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند هستند اما هر کدام از این دو کشور تنها کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند.

اختلافات مرزی بین دو کشور بیش از شش دهه است که ادامه دارد و از سه جنگی که بین این دو کشور رقیب هسته ای بروز کرده دو مورد بر سر کشمیر بوده است.

با بروز هر رویارویی در کشمیر، بسیاری از مردم می ترسند که این امر در نهایت به یک درگیری عمده شدید میان دو کشور مسلح به سلاح اتمی بیانجامد.

اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هنوز هم بعید است که اتفاقی بیافتد و به احتمال زیاد درگیری های پراکنده و قدرت نمایی دیپلماتیک ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط