'وعده شب‌های خاطره انگیز' و خالی شدن جیب توریست‌های ایرانی در استانبول

حق نشر عکس Getty Images

"آقا جان ایرانی هستی؟"

هر شبی که در خیابان استقلال یا بعضی دیگر از مناطق توریستی استانبول قدم می‌زنم، چند بار با این پرسش مواجه می‌شوم.

این سوال را معمولا مردان جوانانی می پرسند که با چشمان جستجوگر چشم به راه مسافران خارجی هستند تا با وعده شبی خوش، آنها را با خود به یکی از کلوب‌های شبانه ببرند.

اما گاهی تنها خاطره‌ای که از آن شب خوش برای گردشگران خوش خیال باقی می‌ماند، خاطره نقره داغ شدن و احیانا دریافت چند سیلی محکم است.

امروز در خبرها آمده بود که پنجشنبه گذشته، دو مرد ایرانی ۴۰ و ۲۹ ساله در یک کلوب شبانه در محله فاتح استانبول به خاطر اعتراض به رقم بالای صورت حسابشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و یکی از آنها در اثر ضربات چاقو جانش را از دست داده است.

آن طور که خبرگزاری دوغان گزارش داده، پلیس پیگیر ماجرا شده و با بررسی تصویر دوربین‌های مداربسته، شش نفر را به اتهام حمله به این افراد بازداشت کرده است. جزییات بیشتری از حادثه منتشر نشده است.

در بیشتر موارد حمله به مسافران خارجی در این گونه مکان‌ها منجر به قتل نمی‌شود و مسافران فریب‌خورده هم که جیبشان به زور خالی شده، به خاطر آشنا نبودن به زبان ترکی و قوانین ترکیه، از شکایت کردن منصرف می‌شوند.

یک بار نگهبان ایرانی یکی از کلوب‌های شبانه استانبول برایم تعریف می‌کرد که "معمولا مسافران ایرانی بیشتر از دیگران بی‌خیال شکایت می‌شوند چرا که عمدتا از مراجعه به پلیس برای شکایت از بدرفتاری در یک عرق فروشی می‌ترسند."

به هر حال،‌ معمولا مراجعه به پلیس ممکن است بی‌فایده باشد چرا که کلاهی که بر سر مسافر بی‌خبر گذاشته شده، بسیار موجه و قانونی است.

داستان از این قرار است که مسافری که به داخل کلوب شبانه دعوت شده، ممکن است به بهانه کمبود جا، سر میزی نشانده شود که چند زن جوان دورش نشسته‌اند. گاهی هم بعد از این که مسافر خارجی پشت میزی می‌نشیند،‌ چند دختر اطراف همان میز می‌نشینند.

زمانی که فرد صورت حسابش را می‌خواهد و با رقم کلانی مواجه می‌شود و به مبلغ اعتراض می‌کند، به او گفته می‌شود که آن خانم‌ها مهمان او بوده‌اند و حساب آنها پای اوست. البته در آن زمان، آن خانم‌ها دیگر رفته‌اند و خبری از آنها نیست.

اگر مشتری بر اعتراضش پافشاری کند، جوابش را نگهبان‌های درشت هیکل کلوب خواهند داد. مشتری معترض ممکن است کتک هم بخورد و در نهایت جیبش هم خالی می‌شود.

در یک مورد، یکی از مسافران ایرانی را در کلوب نگه داشتند تا دوستانش مبلغ قبض را از هتل برایش بیاورند.

همیشه این اتفاق نمی‌افتد و قرار نیست در همه کلوب‌های شبانه یا مکان‌های مشابه از مشتری‌های خارجی کلاهبرداری شود.

در ضمن این اتفاق یا اتفاق‌های مشابه ممکن است در هر شهر یا کشوری رخ دهد و عمده مسافرانی که برای تفریح به استانبول سفر می‌کنند، با کوله‌باری از خاطرات خوش این شهر را ترک می‌کنند.

به هر حال، تجربه به من نشان داده که اگر در یک شهر خارجی یک نفر با لهجه عجیب به شما نزدیک شد و به فارسی پرسید که ایرانی یا افغانستانی هستید یا به بهانه گرفتن فندک و کبریت، سر صحبت را باز کرد و از زیبایی خیابان لاله زار تهران یا پارک زرنگار کابل داد سخن سر داد،‌ بهتر است کمی مراقب باشید.