همه پرسی مجارستان؛ طرح مهاجرت اتحادیه اروپا رد شد

حق نشر عکس AP
Image caption ویکتور اوربان از رهبران اتحادیه اروپا خواست متوجه نتایج باشند

مقام های انتخاباتی مجارستان می گویند مردم این کشور روز یکشنبه در یک همه پرسی با اکثریت بزرگی سهمیه مهاجرت اتحادیه اروپا را رد کرده اند.

اما نتایج حاکیست که میزان مشارکت ۴۳ درصد بوده است؛ درحالی که گفته می شود برای آنکه نتیجه اعتبار داشته باشد باید ۵۰ درصد در آن شرکت می کردند.

علیرغم این موضوع یک سخنگوی دولت گفت که نتیجه "از نظر سیاسی و حقوقی" الزام آور است اما اپوزیسیون گفت که دولت حمایت لازم را کسب نکرده است.

مقام ها گفتند درحالی که تقریبا همه آرا شمرده شده ۹۸ درصد آن را رد کرده اند.

ویکتور اوربان نخست وزیر راست گرای این کشور نتایج را "کوبنده" خواند و گفت که اتحادیه اروپا نمی تواند مجارستان را "وادار" به پذیرش مهاجران کند.

او رهبران اتحادیه اروپا را تشویق کرد متوجه این نتایج باشند و گفت قانون اساسی را برای الزام آور کردن این تصمیم تغییر خواهد داد.

اما فرنک گورسکانی رهبر ائتلاف دمکراتیک متشکل از مخالفان دولت گفت که مشارکت پایین نشان داد که بیشتر مردم از دولت حمایت نمی کنند.

او گفت: "براساس نتایج با این مشارکت پایین، مردم از دولت حمایت نمی کنند. و این اتفاقی خوبی است چون مهاجرت از مرزهای مجارستان فراتر می رود."

حق نشر عکس AP
Image caption هواداران مخالفان روز یکشنبه در بوداپست تظاهرات کردند

براساس طرح اتحادیه اروپا برای جابجا کردن ۱۶۰ هزار مهاجر در سراسر این ناحیه مجارستان باید ۱۲۹۴ پناجو دریافت کند.

مجارستان در جریان بحران مهاجرت سال گذشته یکی از کشورهای ترانزیت در غرب بالکان در مسیر عبور مهاجران به آلمان و سایر کشورها بود.

این کشور در تلاشی برای مهار سیل مهاجران مرز خود با صربستان و کرواسی را بست. آن اقدام با استقبال داخلی مواجه شد اما انتقاد گروه های حقوق بشری را در پی داشت.

نیک تورپ خبرنگار بی بی سی در بوداپست می گوید که اگر نتایج باطل اعلام شود نتیجه ای مایوس کننده برای آقای اوربان خواهد بود چرا که دولت او چند ماه صرف بسیج نیروهایش و خرج مبارزات برای تصویب آن کرده است.

پیشنهاد اتحادیه اروپا با هدف کاهش فشار بر یونان و ایتالیا بود که ورودی های اصلی مهاجران و پناهجویان بودند.

مجارستان در ماه دسامبر علیه طرح اتحادیه اروپا به دادگاه شکایت کرد.

موضوعات مرتبط