بازداشت یک روزنامه‌نگار اوکراینی در روسیه به ظن جاسوسی

مقر اف اس بی، سرویس امنیت فدرال روسیه حق نشر عکس Getty Images
Image caption سرویس امنیت فدرال روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که آقای سوشنکو را بازداشت کرده است؛ اگرچه خبرگزاری دولتی اوکراین گفته است او روز جمعه بازداشت شده است

روسیه یک روزنامه‌نگار را که در استخدام خبرگزاری دولتی اوکراین بود، به ظن جاسوسی بازداشت کرده است.

اف اس بی، سرویس امنیت فدرال روسیه، گفته است رومان سوشنکو، افسر سازمان اطلاعات نظامی اوکراین است و مشغول جمع‌آوری اطلاعات درباره نیروهای مسلح روسیه بوده است.

سرویس امنیت فدرال روسیه در بیانیه‌ای گفته است آقای سوشنکو سرهنگ و یک افسر حرفه‌ای ریاست کل اطلاعات وزارت دفاع اوکراین است و "به هنگام انجام فعالیت جاسوسی" بازداشت شده است.

وزارت امور خارجه اوکراین دیروز (یکشنبه ۲ اکتبر) اعلام کرد که رومان سوشنکو، خبرنگار خبرگزاری اوکراینفورم روز جمعه ۳۰ سپتامبر توسط سرویس امنیت فدرال روسیه بازداشت شده است.

این وزارت گفته است از بازداشت آقای سوشنکو که برای بازدید از خویشاوندانش به روسیه سفر کرده خشمگین است. وزارت خارجه اوکراین اتهامات علیه او را "ساختگی" خوانده است.

خبرگزاری اوکراینفورم که آقای شوشنکو در استخدام آن است اتهامات علیه او را رد کرده و گفته است وی گزارشگر این خبرگزاری در پاریس است و هفته گذشته با استفاده از زمان مرخصی برای کارهای خصوصی به مسکو سفر کرده است.

این خبرگزاری بازداشت آقای سوشنکو را مغایر موازین بین‌المللی خوانده و گفته است پس از بازداشت او مقامات روسیه به خانواده، کنسولگری اوکراین در روسیه و همچنین محل کار او خبر نداده‌اند.

آقای سوشنکو قبل از آن که امروز در دادگاه حاضر شود روز جمعه ناپدید شده بود.

روابط بین روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۴ پس از برکناری رئیس جمهور طرفدار روسیه در اوکراین با قیام مردم و الحاق منطقه کریمه اوکراین توسط روسیه به تیرگی گرایید.

پس از بروز بحران در روابط روسیه و اوکراین طرفین بارها اتباع همدیگر را به اتهامات مختلف بازداشت و محاکمه کرده‌اند.

موضوعات مرتبط