وضعیت اضطراری در ترکیه سه ماه دیگر تمدید می‌شود

وضعیت اضطراری در ترکیه برای سه ماه دیگر تمدید می‌شود حق نشر عکس AP

وضعیت اضطراری در ترکیه که پس از کودتای نافرجام این کشور در ماه ژوئیه به اجرا درآمده، قرار است بمدت سه ماه دیگر تمدید می‌شود.

این اقدام از ۱۹ اکتبر، حدود دو هفته دیگر، اجرایی می‌شود. تمدید این وضعیت اضطراری را رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تائید کرده است و گفته "زمان بیشتری نیاز است تا تهدید گروههای تروریستی ریشه‌کن شود".

بر اساس گزارشها، از زمان اعلام وضعیت اضطراری در این کشور تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر که ادعا شده از هواداران کودتای نافرجام در این کشور بوده اند، بازداشت شده‌اند.

به دنبال این کودتای نافرجام در اواسط ماه ژوییه (اواخر تیرماه) رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، برای سه ماه در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در آن زمان آقای اردوغان در سخنانی گفت که شهروندان نباید "کمترین نگرانی در مورد دمکراسی، حاکمیت قانون، حقوق و آزادی‌های بنیادی داشته باشند" و افزود که وضعیت اضطراری از ارزش‌های دموکراسی حفاظت خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters

دولت ترکیه گفته است که ۳۲ هزار نفر از زمان کودتای نافرجام در این کشور بازداشت و به دلیل ارتباط با "جنبش گولن" تفهیم اتهام شده‌اند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به رهبری این کودتای شکست خورده در ژوئیه امسال متهم می‌کند، اما آقای گولن ۷۵ ساله که در تبعید خودخواسته در آمریکا است، این اتهام را رد می‌کند.

هزاران نفر از نیروهای پلیس و ارتش ترکیه و کارمندان دولت تا کنون از کار برکنار شده‌اند.

دولت ترکیه از آمریکا خواسته است که آقای گولن را به اتهام دست داشتن در کودتا به ترکیه مسترد کند، اما آمریکا می‌گوید ترکیه باید اسناد مربوط به این اتهام را به آمریکا تحویل دهد.

پلیس ترکیه، دیروز، یکشنبه ۲ اکتبر، خبر دستگیری قطب‌الدین گولن، برادرفتح‌اله گولن را به اتهام دست داشتن در کودتای ۱۵ ژوئیه در ترکیه را تائید کرد.

بیشتر بخوانید: پلیس ترکیه برادر فتح‌الله گولن را دستگیر کرده است

بیشتر بخوانید: ترکیه و سرکوب 'مدرسه‌های گولن' در سراسر دنیا