کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار محدود کردن حق وتو برای رسیدگی به جنایات جنگی سوریه شد

حق نشر عکس AP
Image caption رعد حسین خواستار محدودیت حق وتو در شورای امنیت به منظور ارجاع پرونده جرایم جنگی سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی شده است

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با هشدار در مورد وقوع گسترده جنایات جنگی در حلب، خواستار محدود شدن حق وتو اعضای دایم شورای امنیت شده است.

رعد حسین امروز سه‌شنبه ۱۳ مهر (۴ اکتبر) با محکوم کردن کشته شدن یکصد کودک در منطقه تحت کنترل گروه های مخالف حکومت سوریه در شرق حلب، گفت که "در مواجهه با این سیلاب انزجار آور خشونت و نابودی، لازم است اقداماتی در شورای امنیت صورت گیرد."

وی افزود: "شورای امنیت سازمان ملل باید بدون هیچ وقفه، ضوابطی را تصویب کند تا در موارد حاد وقوع جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی، بتوان این موارد را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع داد بی آنکه استفاده از حق وتو مانع از چنین اقدامی شود."

وی گفته است که محدودیت کردن حق وتو در اینگونه موارد به شورای امنیت امکان خواهد داد که پرونده جنایات جنگی در سوریه را برای پیگرد عاملان این جنایات، به دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه ارجاع دهد.

رسیدگی به جنایات جنگی در صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی است اما دادستانی دادگاه تنها در مواردی می‌تواند راسا عاملان را تحت پیگرد قرار دهد که اتهام مربوط به کشورهایی باشد که معاهده تشکیل این دادگاه را امضاء کرده‌اند.. در مورد سایر کشورهای، پیگرد عاملات چنین جرایمی مستلزم آن است که شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه، پرونده آنان را به دادگاه ارجاع دهد. از آنجا که پنج کشور عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه) از حق وتوی قطعنامه‌های آن برخوردار هستند، مخالفت هر یک از این کشورها می‌تواند مانع از رسیدگی در دادگاه کیفری بین‌المللی شود.

روسیه تصریح کرده است که هرگونه مصوبه شورای امنیت برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی را وتو خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption رسیدگی دادگاه کیفری بین‌المللی به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در سوریه مستلزم مصوبه شورای امنیت است

دور جدید عملیات تهاجمی مشترک سوریه و روسیه علیه بخش تحت تسلط مخالفان حکومت سوریه در شرق حلب روز ۲۲ سپتامبر آغاز شده و گفته می‌شود از جهت شدت حملات و تلفات انسانی و خساراتی که به مراکز غیرنظامی، از جمله بیمارستان ها وارد آمده، در طول جنگ داخلی سوریه بی‌سابقه بوده است. این عملیات همچنان ادامه دارد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است که با توجه به "بی اعتنایی کامل به موازین انسانی در جنگ حلب و دامنه جنایاتی که علیه بشریت صورت گرفته، ارجاع این موضوع به دادگاه کیفری بین‌المللی کاملا موجه خواهد بود."

او به خصوص استفاده از بمب‌های آتشزا توسط هواپیماهای سوریه و روسیه را به شدت محکوم کرده و همچنین نیروهای مخالف را به خاطر کاربرد "توپ جهنمی" مورد انتقاد قرار داده است. "توپ جهنمی" نامی است که به نوعی موشک دست‌ساز حامل کپسول گاز داده شده است.

رعد حسین حملات مرگبار در شرق حلب را با خرابی‌های شهرها در جریان جنگ دوم جهانی مقایسه کرده و گفته است: "نباید فراموش کنیم که ویرانی شهرهایی مانند ورشو، استالینگراد و درسدن و فجایع انسانی که به همراه آورد عاملی مهم در تصمیم به پایه‌گذاری سازمان ملل متحد بود با این هدف که از تکرار چنین فجایعی جلوگیری شود."

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: "ما نمی‌توانیم حلب را به حال خود بگذاریم، نمی‌توانیم همچنان در حفاظت از جان هزاران کودکی کوتاهی کنیم که در انتظار کشتار، در این شهر گرفتار آمده‌اند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption ویرانی بیمارستانی در حلب - شدت حملات هوایی به مراکز غیرنظامی حلب بی سابقه توصیف شده است