پلیس هلند بیشتر به اقلیت‌ها 'شک می‌کند'

حق نشر عکس SANDER KONING/AFP/Getty Images

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد بیش از نیمی از کسانی که در ایست‌های بازرسی پلیس هلند نگه داشته می‌شوند، از اقلیت‌های قومی‌اند. انتشار نتایج این تحقیق بحثی همگانی در هلند راه انداخته - بعضی منتقدان حتی پلیس را به پیش‌داوری قومی متهم کرده‌اند.

اما نویسندگان گزارش معتقدند مأموران پلیس آگاهانه تبعیض قایل نمی‌شوند، و قضاوت‌شان در مورد ظاهر کسانی که نگه می‌دارند آگاهانه نیست.

آن‌طور که تلویزیون دولتی هلند به نقل از یکی از محققان این پروژه گزارش کرده، مأموران پلیس به دام "تصویر قالب" از ظاهر مجرم می‌افتند - که آدمی است با اصلیت کارائیبی، یا مراکشی، یا اروپای شرقی.

پلیس هلند می‌تواند کسی را که قانونی را زیر پا گذاشته، یا رفتار عجیب و مشکوک دارد، نگه دارد و بگردد.

تحقیق اخیر - که یک گروه مستقل به سفارش وزارت دادگستری هلند انجام داده - در مورد مواردی بوده که پلیس صرفا بر مبنای "شهود و تجربه" جلوی افراد را گرفته. محققان یک دوره شش ماهه را بررسی کرده‌اند و دیده‌اند که ۷۰ درصد کسانی که نگه داشته شده بوده‌اند واقعا خلاف کرده بودند و بقیه رفتارشان مشکوک بوده. از این موارد "مشکوک"، ۴۰ درصد مواقع شک پلیس بی‌مورد بوده.

البته نویسندگان گزارش تأکید دارند که پلیس در "اکثر قریب به اتفاق موارد" از اختیاراتش تخطی نکرده. به قول یکی از محققان، "ماموران پلیس به نظر خشن می‌آیند چون توضیح نمی‌دهند چرا جلوی کسی را گرفته‌اند." این باعث بدبینی و خصومت نسبت به پلیس می‌شود، و "چرخه معیوبی راه می‌اندازد که ممکن است اعتماد متقابل پلیس و اقلیت‌های قومی را از بین ببرد."

احتمالا بسیاری از شهروندان هلند که اصلیت غیراروپایی دارند، با این تحلیل موافقند. مثلا "تایفون" رپر سرشناس، یا کنت ورمیر، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال هلند، که هر دو می‌گویند چون سوار ماشین گران بوده‌اند پلیس نگه‌شان داشته.

رود بیک، رئیس پلیس هلند، می‌گوید این حرف که ماموران پلیس ذاتا پیش‌داوری دارند "چرند محض" است. اما قبول دارد که نوعی پیش‌داوری وجود دارد که "به اعتماد اقلیت‌های قومی به پلیس لطمه می‌زند." او می‌گوید: "اولویت ما بالا بردن استانداردهای کاری است، چون این موارد تک‌وتوک نیستند. باید چاره‌ای بیاندیشیم."

پیش‌داوری قومی از بحث‌های داغ سیاسی هلند است، به ویژه پس از ماجرای نگه داشتن "تایفون" و کنت ورمیر. نکته قابل‌تأمل اینکه در یک نظرسنجی (که ماه ژوئن انجام شده بود)، ۶۴ درصد پاسخ‌دهندگان گفته بودند با پیش‌داوری قومی "برای مقابله با جرم و جنایت" موافقند، ولی ۳۲ درصد گفته بودند پیش‌داوری قومی "نوعی نژادپرستی" است.