آغاز بررسی بزرگترین پرونده فساد در اسپانیا در سال‌های اخیر

حق نشر عکس EPA
Image caption فرانسیسکو کوریا که در مرکز این پرونده قرار دارد برای خود لقب دون ویتو، قهرمان اصلی فیلم "پدرخوانده" را انتخاب کرده است

محاکمه سی و هفت نفر، از جمله اعضای رهبری حزب مردم اسپانیا، حزبی که نخست وزیر موقت کشور عضو آن است، به اتهام ارتباط با یک شبکه گسترده فساد، در دادگاهی در مادرید آغاز شده است.

اسم سه خزانه دار سابق حزب مردم نیز در میان متهمان بزرگترین پرونده فساد اسپانیا طی سال های اخیر است.

فرانسیسکو کوریا که گفته می شود سر کرده این شبکه بزرگ است، به پرداخت رشوه برای دریافت قراردادهای سودآور متهم شده.

آقای کوریا که سه سال است در بازداشت به سر می برد، ممکن است به تحمل ۱۲۵ سال زندان محکوم شود.

پرونده معروف به گورتل پس از آن مطرح شد که یک کارمند سابق دولت در حومه مادرید شکایتی را ثبت کرد و رسیدگی آن را بالتازار گارزون، قاضی مشهور به عهده گرفت.

آنا گاریدا کارمند سابق دولت در برملا ساختن آنچه شبکه فساد مربوط به حزب مردم دانسته می شود نقش کلیدی داشته است، هرچند با انجام این کار زندگی خود را به هم زده است.

تقریبا یک دهه پیش او متوجه شد که شبکه ای از شرکت های نزدیک به شهردار منطقه بدون طی مراحل قانونی فعال هستند. او بعدا متوجه شد که ابعاد قضیه به مراتب گسترده تر از منطقه کوچک مادرید است.

حق نشر عکس ULY MARTIN/EL PAIS
Image caption برخورد ها با خانم گاریدا در محل کار باعث افسردگی او و از دست رفتن شغلش شد

شواهد خانم گاریدا در اختیار قاضی بالتازار گارزون قرار گرفت، اما برخوردها با خانم گاریدا در محل کار باعث افسردگی او و از دست رفتن شغلش شد.

متهمان دیگر شامل لوئیس بارسناس، خزانه دار سابق حزب مردم می شود که او نیز اعتراف کرده است که یک صندوق سرمایه گذاری پردرآمد در سوئیس داشته و به مقامات حزب کمک های نقدی کرده است.

آنا ماتو، وزیر بهداشت پس از آن که آشکار شد همسرش با این شبکه ارتباط داشته از مقام خود کناره گیری کرد.

شوهر او در میان متهمان است، اما خود او متهم نشده است.

اگرچه این قضیه سال ها است مایه شرمساری ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت اسپانیا شده، اما خود او مورد تحقیق قرار نگرفته است.