یاهو 'ایمیل های کاربران را به درخواست دولت تجسس کرده'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یاهو دو هفته پیش خبر داد که اطلاعات ۵۰۰ میلیون نفر از کاربرانش هک شده

گزارش می شود که شرکت یاهو به نمایندگی از سوی دولت آمریکا حساب ایمیل میلیون ها کاربر را به طور مخفیانه تجسس کرده است.

خبرگزاری رویترز می نویسد که این شرکت سال پیش نرام افزار ویژه ای را در واکنش به درخواست محرمانه دولت برای این کار طراحی کرد.

این شرکت در بیانیه ای در پاسخ به سوال بی بی سی نوشت: "یاهو یک شرکت قانون مدار است، و به قوانین ایالات متحده پایبند است."

این گزارش تازه دو هفته پس از آن منتشر می شود که یاهو گفت هکرها بعضی از اطلاعات بسیاری از کاربرانش را به سرقت برده اند.

این شرکت هم اکنون فرآیند جذب شدن در شرکت تله کام "ورایزن" طی قراردادی ۴.۸ میلیارد دلاری را طی می کند.

رویترز به نقل از سه منبع آگاه، که دو نفر آنها گفتند قبلا برای یاهو کار می کردند، گزارش داد که درخواست اسکن ایمیل ها از سوی سازمان امنیت ملی (ان اس ای) یا پلیس فدرال (اف بی آی) طرح شده بود.

این خبرگزاری می گوید که نرم افزار یاهو ایمیل های شخصی کاربران را برای یافتن عبارات مشخص اسکن می کرد اما می افزاید نتوانسته دریابد چه اطلاعاتی تحویل مقام های دولتی شده. رویترز همچنین گفت نمی داند سایر شرکت ها هم درخواست مشابهی از دولت گرفته اند یا نه.

قوانین آمریکا به دستگاه های اطلاعاتی این کشور اجازه می دهد دستور انتشار داده های مشتریان شرکت های ارتباطی را بدهند؛ اطلاعاتی که از جمله ممکن است باعث جلوگیری از حملات تروریستی شود.

شرکت ها می توانند این نوع درخواست ها را در "دادگاه تجسس اطلاعات خارجی" در پشت درهای بسته به چالش بگیرند.

اما رویترز گزارش می دهد که یاهو تصمیم گرفت با این درخواست نجنگد چون تصور می کرد آن را خواهد باخت. این گزارش می افزاید که بعضی از کارمندان یاهو از این تصمیم ناراحت بودند.

ادوارد اسنودن که قبلا بسیاری از فعالیت های جاسوسی دولت آمریکا بر شهروندان این کشور را فاش کرده و در روسیه پناهندگی گرفته بعد از انتشار این خبر کاربران یاهو را تشویق کرد حساب های خود را ببندند.