رهبر فیلیپین: اوباما می تواند به جهنم برود

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption آمریکا گفت هدف تمرین های مشترک تقویت آمادگی واکنشی نشان دادن به بحران ها و تعمیق روابط است

رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین در واکنش به انتقاد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از نبرد بی رحمانه دولت او با مواد مخدر گفته آقای اوباما می تواند "به جهنم برود."

او همچنین خطاب به اتحادیه اروپا - از دیگر منتقدان سیاست مبارزه با مواد مخدر دوترته - گفت "بهتر است برزخ را انتخاب کند، چون جهنم پر شده."

او درحالی اظهار نظر می کند که آمریکا و فیلیپین تمرین های مشترک نظامی خود را شروع کرده اند. آمریکا گفت که اتحاد دو کشور "قوی" است.

در نبرد آقای دوترته با مواد مخدر هزاران نفر قربانی کشتارهای فراقانونی شده اند.

آقای دوترته در سخنانی برای مقام های محلی و مدیران کسب و کارها گفت از انتقاد آمریکا از تاکتیک های فیلیپین در مبارزه با مواد مخدر مایوس است. او آمریکا را یک متحد غیرقابل اعتماد توصیف کرد.

او گفت: "عوض اینکه به ما کمک کند، وزارت خارجه آمریکا از ما انتقاد می کند، بنابراین آقای اوباما می توانی به جهنم بروی، می توانی به جهنم بروی."

او بعدا در روز سه شنبه اخطار داد: "در نهایت ممکن است در دوره من مجبور شویم از آمریکا جدا شویم. ترجیح می دهم سراغ روسیه یا چین بروم."

آقای دوترته همچنین فاش کرد که آمریکا از فروش سلاح به کشور او خودداری کرده اما افزود که می تواند آنها را از سایر کشورها خریداری کند.

او گفت: "اگر نمی خواهید سلاح بفروشید، سراغ روسیه می روم. ژنرال ها را به روسیه فرستاده ام و روسیه گفته 'نگران نباشید هرچیزی بخواهید ما داریم و به شما خواهیم داد'."

"در مورد چین هم آنها گفتند 'فقط بیایید و امضا کنید و ما همه چیز را تحویل می دهیم'."