کارمند ارشد سفارت کره شمالی 'به چین پناهنده شده است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption منابع کره جنوبی نحوه زمامداری کیم جونگ-اون را عامل افزایش بی‌اعتمادی در میان مقامات دولتی کره شمالی دانسته‌اند

به گزارش منابع خبری کره جنوبی، یک عضو سفارت کره شمالی در پکن به جمهوری خلق چین پناهنده شده است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در گزارشی در روز چهارشنبه، ۱۴ مهر (۵ اکتبر)، به نقل از "یک منبع آگاه در امور کره شمالی" نوشته که کارمندی که پناهنده شده است وابسته به وزارت بهداشت کره شمالی بود و ماموریت داشته است داروی مورد نیاز یک کلینیک اختصاصی در کره شمالی را از منابع مختلف خریداری و به کره شمالی ارسال کند. براساس این گزارش، این کلینیک مورد استفاده مقامات ارشد کره شمالی از جمله خانواده کیم جونگ-اون، رهبر آن کشور است.

یونهاپ افزوده است که این عضو سفارت کره شمالی اواخر ماه سپتامبر همراه با اعضای خانواده خود از دولت چین درخواست پناهندگی کرد.

همزمان، روزنامه چونگ‌آنگ ایلبو چاپ کره جنوبی هم در خبری جداگانه نوشته است که دو کارمند دولت کره شمالی با مراجعه به دفتر سفارت ژاپن در پکن از آن کشور درخواست پناهندگی کرده‌اند. براساس این گزارش، این دو نفر سمت دیپلمات نداشتند بلکه از سوی دولت کره شمالی برای ماموریت ویژه به چین اعزام شده بودند. سخنگوی وزارت خارجه ژاپن از پناهنده شدن کارمندان کره شمالی به سفارت ژاپن در پکن اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption پناهندگی تائی یونگ-هو به کره جنوبی به موضوعی مهم در جنگ تبلیغاتی دو کره تبدیل شد

اگرچه پناهندگی شهروندان کره شمالی به خارج بی‌سابقه نیست، اما اخیرا آمار پناهندگی مقامات دولتی آن کشور افزاییش یافته است. چندی پیش، تائی یونگ-هو، از کارکنان ارشد سفارت کره شمالی در لندن همراه اعضای خانواده خود به کره جنوبی پناهنده شد و منابع رسمی کره شمالی این خبر را تایید کردند.

رسانه‌های کره شمالی این فرد را خائن خواندند و به خودخواهی متهم کرده و گفتند که با پناهنده شده به بیگانگان، بی‌اعتنایی خود را وضعیت پدر و برادرانش نشان داده است. گفته می‌شود که دولت کره شمالی به منظور جلوگیری از پناهندگی شهروندانی که به خارج می‌روند، خویشاوندان آنان را عملا به صورت گروگان تلقی می‌کنند.

پناهندگی مقامات کره شمالی برای کره جنوبی دستاورد تبلیغاتی مهمی محسوب می‌شود. روز شنبه این هفته، پارک گوئن-های، رئیس جمهوری کره جنوبی، مستقیما از شهروندان کره شمالی خواست تا از کشور خود بگریزند. وی گفت: "روند پناهندگی شهروندان کره شمالی ادامه دارد و سرعت می‌گیرد و حتی شامل نخبگان حکومتی و حامیان رژیم آن کشور هم می‌شود."

رئیس جمهوری کره جنوبی گفت: "ما راه را به روی شما باز نگه می‌داریم تا امیدتان به آغاز یک زندگی نوینی را از دست ندهید."

در پی آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در سال جاری، روابط دو کشور تیره‌تر شده و جنگ تبلیغاتی بین آنها شدت گرفته است.

منابع کره جنوبی افزایش پناهندگی شهروندان کره شمالی به ویژه ماموران دولتی را نشانه‌ای از بروز جو بی اعتمادی در تشکیلات دولتی آن کشور دانسته و گفته‌اند رفتار کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، عامل نگرانی مقامات دولتی از موقعیت خود شده است.