هشدار صندوق بین‌المللی پول درباره افزایش بی‌ثباتی مالی در جهان

حق نشر عکس AP

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود گفته است ریسک ثبات مالی "میان مدت" در جهان رو به افزایش است.

این گزارش به اقتصادهای در حال ظهور و کشورهای اروپایی، ژاپن و چین اشاره کرده است اما در عین حال گفته خطرات "کوتاه مدت" فروکش کرده است.

بر اساس گزارش این سازمان به دلیل افزایش قیمت کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا، فشار بر روی بازارهای نوظهور کاهش یافته است.

درآمدزایی بانکها

گزارش صندوق بین‌المللی پول به رفراندوم ماه ژوئیه در بریتانیا برای "جدایی از اتحادیه اروپا" و تاثیر منفی آن بر روی بازارهای مالی جهان اشاره کرده است و گفته این بازارها از مرحله شوک عبور کرده‌اند هر چند "ریسک فزاینده‌ای" را پیش بینی کرده که ممکن است سودآوری بانک‌ها را به مخاطره بیاندازد.

البته بانک‌ها در مقایسه با دوران پیش از بحران مالی در جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی بسیار قوی‌تر شده‌اند و از بنیه مالی بهتری برخوردارند بنابراین در صورت وقوع بحران راحت‌تر از گذشته می‌توانند از سد مشکلات عبور کنند.

اما سودآوری کمتر بانک‌ها سرمایه آنها را کاهش خواهد داد و در نتیجه میزان ارائه وام به مشتریان و صاحبان کسب و کار کم می‌شود که این به نوبه خود می‌تواند روند ترمیم اقتصادی را در صورت وقوع بحران مشکل ساز کند.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول به بانک‌های ایتالیا و پرتغال به عنوان نهادهای مالی که با مشکلاتی نظیر "سودآوری کم و تامین سرمایه" مواجه هستند، اشاره شده است.

در حالیکه بانک‌های ژاپنی شعبه‌های خارج کشور خود را افزایش داده‌اند، صندوق بین‌المللی پول به اقتصاد ضعیف ژاپن و سود پایین بانکی این کشور اشاره می‌کند و درباره خطرات پیش رو هشدار داده است.

حق نشر عکس AP

تجویز دارو

از کشورهای ثروتمند که بگذریم، شاید بتوان از چین به عنوان "نقطه کانونی مشکلات بالقوه" نام برد.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول گسترش ارائه اعتبارات مالی به مشتریان در چین توسط نهادهای غیربانکی که در این گزارش از آنها به عنوان "بانک‌های در سایه" نام برده شده، تهدیدی جدی برای ثبات مالی در جهان است.

صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با این "تهدید" اصلاحاتی در زمینه حمایت از رشد اقتصادی و همچنین اقداماتی نظیر کاهش هزینه‌های بالای بانکی در چین را پیشنهاد کرده است.