ارتش سوریه: عملیاتمان موفق بوده، بمباران شرق حلب را کاهش می دهیم

نیروهای دولتی سوریه در اطراف حلب حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای دولتی سوریه در اطراف حلب

ارتش سوریه اعلام کرد با "موفقیت عملیات" آن در حلب، بمباران هوایی و گلوله باران خمپاره ای علیه قسمت شرقی این شهر را کاهش می دهد.

ارتش در بیانیه ای که امروز چهارشنبه ۵ اکتبر (۱۴ مهر) از رسانه های دولتی سوریه خوانده شد، تاکید کرد که با کاهش حملات، ساکنان بخش شرقی حلب خواهند توانست در صورتی که مایل باشند از این بخش خارج شوند.

بخش شرقی حلب، بزرگترین شهر سوریه، در کنترل شورشیان مخالف دولت قرار دارد و غرب آن در کنترل نیروهای دولتی است.

شرق حلب در دو هفته اخیر هدف حملات بسیار سنگین ارتش سوریه قرار داشته که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند. در جریان این حملات، خسارات سنگینی به نیروهای شورشی وارد شده است.

در جریان حملات دو هفته اخیر، همچنین صدها غیرنظامی و ار جمله کودکان بسیاری جان خود را از دست داده اند که این موضوع، از سوی سازمان ملل و کشورهای غربی محکوم شده است.

کاهش حملات ارتش علیه شرق حلب، در حالی اعلام شده که امروز، وزرای خارجه آمریکا و روسیه تلفنی در مورد وضعیت سوریه صحبت کرده اند.

در روزهای گذشته، تنش میان روسیه و آمریکا بر سر سوریه اوج گرفته بود و روز دوشنبه، آمریکا و روسیه اعلام کردند که همکاری خود بر سر سوریه را متوقف می کنند.

دو کشور، پیش از آن به توافقی نسبی در زمینه همکاری در سوریه رسیده بودند که به آتش‌بسی یک هفته‌ای اما شکننده منجر شد. اما طرفین سپس یکدیگر را به کارشکنی در جریان آتش‌بس متهم کردند.

روسیه آمریکا را به حمایت از گروه‌های افراطی در سوریه متهم می‌کند و آمریکا در مقابل می‌گوید که روسیه، با تداوم بمباران های هوایی، مخالفان میانه‌روی سوریه را به سوی گروه‌های افراطی سوق می‌دهد.