حمله به کاروان کمک ها در سوریه 'هوایی بود'

حق نشر عکس AFP
Image caption دبیر کل سازمان ملل آن حمله را "وحشیانه و ظاهرا عمدی" توصیف کرده است

یک کارشناس سازمان ملل متحد می گوید که تحلیل عکس های ماهواره ای ثبت شده پس از حمله مرگبار به یک کاروان کمک رسانی در شمال سوریه نشان می دهد که حمله هوایی بوده است.

در آن حمله به کامیون های مشغول تخلیه بار در یک انبار هلال احمر در استان حلب، جایی که در کنترل شورشیان است، ۱۸ نفر کشته شدند.

آمریکا بر این تصور است که جنگنده های روسیه کاروان را بمباران کردند. روسیه که از دولت سوریه حمایت می کند این اتهام را رد می کند.

مقام های سازمان ملل گفته اند که این حادثه می تواند جنایت جنگی باشد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد یک هیات تحقیق برای بررسی آن حمله تشکیل داده؛ حمله ای که "مشمئز کننده، وحشیانه و ظاهرا عمدی" توصیف کرده است.

آن حمله چند روز پس از حمله نیروهای ائتلافی تحت رهبری آمریکا در شهر دیرالزور در شرق سوریه، که ۶۲ سرباز دولت سوریه در آن کشته شدند، روی داد.

آتش بس یک هفته ای که با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمده بود بلافاصله بعد از آن دوحمله از هم پاشید و ارتش سوریه با حمایت روسیه عملیات تهاجمی تازه ای را علیه شرق حلب جایی که ۲۷۵ هزار نفر تحت محاصره هستند شروع کرد.

تشدید بمباران حلب از آن زمان که بنابه برخی ادعاها شامل بمب های ضدپناهگاه، آتش زا و مهمات خوشه ای بوده باعث مرگ حداقل ۴۲۰ نفر و جراحت بیش از هزار نفر دیگر شده است.

ینز لارک سخنگوی سازمان انساندوستانه او سی اچ ای ملل متحد به خبرگزاری فرانسه گفت که این ناحیه عملا تحت محاصره است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصاویر محل حادثه حداقل یک گودال را در زمین نشان می دهد

او گفت که محاصره نظامی، فقدان دسترسی انساندوستانه و آزاد نبودن حرکت غیرنظامیان سه شرایطی است که به آن وضعیت تحت محاصره می دهد.

آمریکا روز دوشنبه پس از چند روز اعلام سرخوردگی نسبت به رفتار روسیه در سوریه مذاکره با روسیه بر سر سوریه را قطع کرد.

سازمان ملل متحد می گوید که عصر ۱۹ سپتامبر، ۳۱ کامیون مشغول تحویل کمک های سرنوشت ساز به یک انبار هلال احمر در ارم کبری بودند که هدف حمله قرار گرفتند.

سرپرست این سازمان در شهر در میان کشته ها بود و ۱۸ کامیون نابود شدند. انبار و یک درمانگاه در آن مجاورت هم به شدت خسارت دید.

مقام های سازمان ملل تاکنون فقط از آن حادثه به عنوان "حمله" یاد کرده اند و هیچ کدام از طرف های درگیر را متهم نکرده اند.

اما لارس بروملی کارشناس سازمان ملل روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت: "ما با تحلیل خود دریافتیم که حمله هوایی بوده و فکر می کنم چند منبع دیگر هم همین را گفته اند."

او افزود: "در مورد حملات هوایی معمولا اندازه گودال و نوع آن بررسی می شود. معمولا مهماتی که از هواپیما پرتاب شده خیلی بزرگتر از آتش زمینی است."

روسیه گفته بود که بررسی هایش نشان می دهد حمله هوایی نبوده است.

اینار بیورگو دیگر کارشناس بررسی تصاویر ماهواره ای سازمان ملل (Unosat) به رویترز گفت که نتیجه گیری سازمان او ۱۰۰ درصد قطعی نیست.

او گفت: "خسارات قابل توجه است و به اعتقاد ما احتمالا حمله هوایی بوده اما نتیجه کاملا قطعی نیست."

ژنرال جوزف دانفور رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سه روز پس از حمله به یک کمیته سنا گفت که دو جنگنده روسیه و "بعضی هواپیماهای دیگر" دولت سوریه در زمان حمله در آسمان محل بودند.

او گفت: "من شکی ندارم که روس ها مسئول هستند. فقط نمی دانم که هواپیمای کدام کشور بمب را انداخت."

هرچند وزارت دفاع روسیه ابتدا گفته بود که نشانه حمله هوایی به کاروان دیده نمی شود اما بعدا گفت که یک پهپاد پریدتور آمریکایی در زمان حمله در آسمان بود؛ ادعایی که آمریکا رد کرد.

آقای بروملی همچنین تصاویر ماهواره ای تازه ای را منتشر کرد که نشان دهنده "خسارات جدید خیلی زیاد" در نواحی تحت اشغال شورشیان حلب است؛ جایی که هدف حمله تمام عیار نیروهای هم پیمان بشار اسد قرار گرفت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط