فلوریدای آمریکا در انتظار توفان دریایی مرگبار

حق نشر عکس AP
Image caption این توفان در حال نزدیک شدن به ایالت های جنوب شرقی آمریکاست

توفان دریایی موسوم به «متیو» که در منطقه کارائیب بیش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشته است به نواحی جنوبی شرقی آمریکا به ویژه فلوریدا نزدیک می‌شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در ایالت‌های فلوریدا، جورجیا و کارولینای جنوبی حالت اضطراری فدرال اعلام کرده است.

کاخ سفید اعلام کرده که آقای اوباما همچنین با فرمانداران فلوریدا، جورجیا، کارولینای جنوبی و کارولینای شمالی تلفنی صحبت کرده و به آن‌ها وعده کمک از منابع فدرال داده است.

توفان متیو بزرگ‌ترین توفان منطقه کارائیب در یک دهه اخیر است و پس از گذر از هائیتی و کوبا به سمت باهاما و فلوریدا در حال حرکت است.

مرکز توفان که «چشم توفان» خوانده می‌شود حدود ۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند اما «متیو» بادهایی به سرعت بیش از ۲۲۰ کیلومتر ایجاد کرده که در صورت اصابت به ساحل جنوب شرقی آمریکا می‌تواند خرابی زیادی به بار بیاورد.

این توفان در جنوب هائیتی بیشترین خرابی را بر جای گذاشته است از جمله در استان ساد که حداقل ۳۰ هزار خانه تخریب شده است.

وزیر کشور هائیتی می‌گوید که تعداد کشته‌ها به ۲۸۳ نفر رسیده است.

هائیتی یکی فقیر‌ترین کشورهای جهان است و بسیاری از ساکنان آن در زاغه‌هایی زندگی می‌کنند که در برابر توفان و سیل آسیب پذیر است.

در آمریکا نیز یک نفر هنگام تخلیه مناطق تحت خطر توفان کشته شده است.

در ایالت کارولینای جنوبی مقامات از مردم خواسته‌اند که برای در امان ماندن از توفان منازل خود را تخلیه کنند.

ریک اسکات، فرماندار فلوریدا، از بیش از یک و نیم میلیون نفر خواست که هر چه زود‌تر خانه‌های خود را ترک کنند و به مناطق امن یا پناهگاه‌ها پناه ببرند.

در پی اعلان حالت اضطراری در فلوریدا، حدود ۳۵۰۰ نفر از نیروهای گارد ملی ایالات متحده در فلوریدا برای کمک به پلیس و امدادرسانان به خدمت احضار شدهاند.

باراک اوباما روز چهارشنبه در پیامی به ساکنان این مناطق هشدار داد که «این یک توفان جدی است» و تا پنجشنبه صبح در فلوریدا تاثیرات «قابل توجه» بر جای خواهد گذاشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیشترین خرابی ها در هائیتی به بار آمده است

موضوعات مرتبط