آمریکا رسما روسیه را به حمله سایبری 'برای نفوذ در انتخابات' متهم کرد

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption حزب دموکرات قبلا هم گفته بود دولت روسیه در پی پیروزی نامزد جمهوری‌خواهان است.

دولت ایالات متحده رسما دولت روسیه را متهم کرده است که 'برای نفوذ در انتخابات' ریاست‌جمهوری، به افراد و نهادهای سیاسی در آمریکا حمله سایبری کرده است.

وزارت امنیت داخلی و سازمان اطلاعات ملی آمریکا در اطلاعیه مشترکی در این باره گفته‌اند هک‌شدن اخیر ایمیل‌های حزب دموکرات، "از لحاظ شیوه‌ها و انگیزه، منطبق با اقداماتی است که روسیه رهبری می‌کند".

ابتدای تابستان درز ایمیل‌های کمیته حزب دموکرات پیش از مجمع این حزب، به اختلاف‌ها و اعتراض‌ها در این حزب دامن زد.

همان زمان ستاد انتخاباتی حزب، روسیه را متهم کرد که پشت این افشاگری بوده است و گفت که مسکو در پی پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان است.

برخی ایالت‌های آمریکا گفته‌اند در حال "بررسی" اقداماتی هستند که ظاهرا برای نفوذ به سامانه‌های "مرتبط با انتخابات" بوده است.

با این حال مقام‌های ایالتی گفته‌اند آن اقدامات را هنوز نمی‌توان به طور مستقیم به دولت روسیه منتسب کرد.

مقام‌های روسیه این اتهام را "یاوه" خوانده‌اند.

اطلاعیه وزارت امنیت داخلی و سازمان اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید مقام‌های ارشد کرملین، تقریبا به طور قطعی در این حمله‌های سایبری دخالت داشته‌اند.

این دو مجموعه اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند "بر اساس گستره و حساسیت این اقدامات، معتقد ایم فقط مقام‌های عالی‌رتبه می‌توانسته‌اند اجازه چنین فعالیت‌هایی را بدهند."

مقام‌های دولت باراک اوباما در عین حال گفته‌اند با توجه به عدم‌تمرکز نظام انتخاباتی آمریکا و نظارت‌های متعدد، تغییر در آرا یا نتایج انتخابات، "به‌شدت دشوار" خواهد بود.

رخنه به حزب دموکرات

ساعاتی پیش از آغاز مجمع حزب دموکرات که در آن هیلاری کلینتون رسما به عنوان نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال آمریکا معرفی شد، ویکی‌لیکس ایمیل‌هایی از کمیته حزب دموکرات منتشر کرد که محتوای آن به اعتراض‌ها در داخل این حزب دامن زد و به استعفای رئیس این کمیته منجر شد.

از این ایمیل‌ها این‌طور به نظر می‌رسد که افراد موثری در کمیته حزب، علیه برنامه انتخاباتی برنی سندرز، دیگر داوطلب نامزدی حزب دموکرات، موضع داشته‌اند و تلاش کرده بودند برنامه انتخاباتی او را کم‌اثر کنند.

مدیران کمیته حزب دمکرات این موضع‌گیری‌های فاش‌شده را "غیرقابل‌توجیه" خواندند و بابت آن از برنی سندرز عذرخواهی کردند و در این ای‌میل‌ها علیه مبارزات او برای کسب نامزدی حزب جبهه گیری شده بود.

همان‌زمان ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، روسیه را پشت درز این ایمیل‌ها تلقی کرد و گفت که مسکو، خواستار پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات است.

رسانه‌های آمریکایی هم گزارش داده بودند که مقام‌های دولت باراک اوباما معتقد اند هکرهای مورد حمایت روسیه، مسئول درز این ای‌میل‌ها هستند و هدفشان نفوذ در انتخابات است.

دولت آقای اوباما و خود او در هفته‌های اخیر فعالانه به نفع هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق همین کابینه و نامزد هم‌حزب باراک اوباما، و علیه دونالد ترامپ موضع می‌گیرد.

جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، این اتهام را رد کرده بود و گفته بود "هیچ شاهد قطعی وجود ندارد" که دستگاه اطلاعاتی روسیه، عامل هک این پیام‌ها بوده باشد.

دولت روسیه هم "هرگونه احتمال مشارکت دولت یا نهادهای دولتی روسیه در این مساله" را رد کرده بود.