رییس‌جمهوری گرجستان خواستار شرکت فعالانه مردم در انتخابات شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گیورگی مارگولاشویلی ،رئیس جمهور گرجستان در محل رای‌گیری

گیورگی مارگولاشویلی ،رئیس جمهور گرجستان از مردم خواسته است در رایدهی برای انتخاب نمایندگان پارلمان فعالانه شرکت کنند.

او زمانی که رای خود را به صندوق می ریخت گفت که هدف انتخابات تقویت دموکراسی است.

بیش از بیست حزب سیاسی برای به دست آوردن ۱۵۰ صندلی مجلس گرجستان رقابت می‌کنند.

این انتخابات آزمونی برای ثبات سیاسی در جمهوری سابق شوروی ارزیابی شده است. در این انتخابات رقابت شدید میان حزب حاکم 'رویای گرجستان ' و 'جنبش ملی متحد ' مخالف حزب حاکم است و انتظار می‌رود فقر و بیکاری در کشور محور اصلی انتخابات باشد.

بر اساس نظرسنجی ها بسیاری از رای دهندگان در آستانه برگزاری انتخابات گفته اند هنوز در باره شرکت در آن تصمیم نگرفته اند.

ریحان دیمتری، خبرنگار بی بی سی در تفلیس می گوید آنها از هر نوع انتخابات خسته شده اند چون تاثیر فقر، بیکاری و بدهی ها بر زندگی آنان ادامه دارد.

رویای گرجستان مدعی است در چهار سال گذشته حکومت برای کشور پیشرفت های نسبتا خوب اقتصادی به ارمغان آورده است، از جمله امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا. حزب حاکم امیدوار است قدرت را حفظ کند.

میخائیل ساکاشویلی، رهبر حزب جنبش متحد ملی، و رییس‌جمهوری گرجستان به خاطر اصلاحاتی که انجام داد به چهره شناخته‌شده‌ای تبدیل شد اما سال ۲۰۱۲ در پی یک رسوایی آزار زندانیان در انتخابات شکست خورد.

خبرنگار ما می گوید جنبش ملی متحد امید دارد که مردم گرجستان از حزب حاکم و بیدزینا ایوانیشویلی، بنیانگذار میلیاردر آن خسته شده باشند.

با وجود آن که آقای ایوانیشویلی رسما سیاست را ترک کرده است بسیاری از مردم او را تصمیم گیرنده اصلی در کشور می دانند.

خبرنگار ما می افزاید با این حال در منطقه‌ای که اکثریت کشورها توسط رهبران اقتدارگرا اداره می شوند، گرجستان نمونه موفق نظام دموکراتیک چند حزبی در یک جمهوری سابق شوروی است.