آیا کارزار انتخاباتی ترامپ را باید تمام شده تلقی کرد؟

ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ به خاطر سخنانش در این ویدئو عذرخواهی کرده و گفته که اشتباه کرده است

یک روز پس از انتشار ویدئویی که در آن دونالد ترامپ حرف‌های ناپسندی درباره رابطه جنسی با یک زن متاهل به زبان آورده است برخی از تحلیلگران در رسانه‌های آمریکایی درباره احتمال پیروزی او در انتخابات هشت نوامبر تردید کرده‌اند.

روز جمعه روزنامه واشنگتن پست ویدئویی را منتشر کرد که در آن آقای ترامپ خطاب به بیلی‌بوش که یک مجری تلویزیونی است می‌گوید "وقتی مشهور باشی هرکاری بخواهی می‌توانی با ز‌ن‌ها بکنی" و بعد از رابطه جنسی‌اش با یک زن متاهل و بوسیدن و دستمالی کردن زنان دیگر صحبت می‌کند.

هر چند آقای ترامپ به خاطر سخنانش در این ویدئو عذرخواهی کرده و گفته که اشتباه کرده است اما دو سوال اساسی مطرح در رسانه‌های آمریکا این است که آیا عذرخواهی ترامپ واقعی است؟ و دوم این‌که آیا کارزار انتخاباتی او را باید تمام شده تلقی کرد؟

پس از افشاگری‌ واشنگتن‌پست، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که خود جمهوری‌خواه است اعلام کرد آقای ترامپ در یک برنامه انتخاباتی که قرار بود روز شنبه در ایالت ویسکانسین (حوزه انتخاباتی آقای رایان) برگزار شود حضور نخواهد یافت.

آقای رایان در بیانیه‌ای که جمعه شب منتشر شد گفته است از سخنان رونالد ترامپ ناخرسند است. او گفته باید به زن‌ها احترام گذاشت و نباید به آنها نگاه ابزاری داشت.

پل رایان گفته امیدوار است آقای ترامپ با جدیتی شایسته به این موضوع رسیدگی کند و به جامعه نشان بدهد احترام بیشتری نسبت آنچه در این ویدئو دیده می‌شود برای زن‌ها قائل است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پل رایان حضور ترامپ را در یک برنامه انتخاباتی لغو کرد

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئن (خرداد ماه) اعلام کرده بود با وجود اختلافاتی که با دونالد ترامپ دارد در انتخابات ریاست جمهوری به او رای می‌دهد اما انتشار این ویدئوی افشاگرانه اکنون شکاف میان او و دیگر جمهوری‌خواهان را با دونالد ترامپ بیشتر کرده است.

آویک رای از تحلیل‌گران نشریه فوربس فهرستی از اشتباهات فاحش آقای ترامپ را در هفته‌های اخیر فهرست کرده و نوشته است هیچ‌کدام از اینها تاکنون نتوانسته بود حمایت قانو‌ن‌گذاران جمهوری‌خواه را از ترامپ بگیرد اما این یکی با بقیه فرق دارد.

او نوشته: "تعداد کمی از نمایندگان جمهوری‌خواه بستگان مسلمان دارند. تعداد کمی از آنها به مکزیک تعلق خاطر دارند. تعداد کمی از نمایندگان جمهوری‌خواه به خاطر رنگ پوستشان با تبعیض مواجه شده‌اند اما همه آنها زنان سفیدپوستی در میان بستگانشان دارند. به همین خاطر وقتی ترامپ از دست زدن به آلت تناسلی یک زن سفیدپوست حرف می‌زند موضوع به همه آنها مربوط است."

مایک پنس، معاون اول دونالد ترامپ در واکنش به ویدئوی سخنان منتشر شده او بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته است که به عنوان یک پدر و یک همسر از کلمات و رفتار دونالد ترامپ در این ویدئو رنجیده‌ است.

با این حال آقای پنس گفته من سخنان آقای ترامپ را نه محکوم می‌کنم و نه از آن دفاع می‌کنم و خوشحالم که پشیمان است و به این خاطر از مردم آمریکا عذرخواهی کرده است.

از میان رقبای پیشین آقای ترامپ، جب بوش نوشته است که به عنوان پدربزرگ دو دختر ارزشمند می‌گویم عذرخواهی ترامپ قابل قبول نیست و نظراتش شایسته سرزنش و باعث وهن زنان است.

جان کیسک دیگر رقیب او هم در توییتر خود نوشته نظرات آقای ترامپ توهین آمیز و غیرقابل دفاع است.

مارکو روبیو هم سخنان آقای ترامپ را زشت دانسته و گفته هیچ کس نباید در فضای خصوصی هم درباره زنان این‌طور صحبت کند.

هر کارزار انتخاباتی‌ای نقطه عطفی دارد و شاید انتشار همین ویدئو نقطه عطف این انتخابات باشد جایی که دونالدترامپ از لبه پرتگاه سقوط می‌کند.

این طور که گلن تراش و کتی گلوک دو روزنامه‌نگار در نشریه پولیتیکو نوشته‌اند شیوه رفتار ترامپ با زنان طوری که آنها را اسباب‌بازی می‌پندارد پیروزی هیلاری کلینتون را به عنوان اولین رئیس‌جمهوری زن آمریکا تضمین کرده است.

کارزار انتخاباتی خانم کلینتون در ویدئوی تبلیغاتی تازه خود صدای آقای ترامپ را با نظرات ضدزن او همراه با تصاویر زنان منتشر کرده و در پایان این ویدئو صدای زنی را می‌شنویم که خطاب به دونالد ترامپ می‌گوید زن‌ها باعث می‌شوند شما رئیس جمهور نشوی.