۱۸ مهر تا ۱۸ آبان: فرصت کوتاه ترامپ و گزینه‌های سخت هم‌حزبی‌هایش

حق نشر عکس AP
Image caption حالا کمتر شکی وجود دارد که با این واقعه خانم کلینتون از دونالد ترامپ با شتاب بیشتری پیشی می گیرد.

رکیک، جلف، هرزه.

اینها فقط بخشی از واژه هایست که رسانه های آمریکا در بیست و چهار ساعت گذشته در تشریح شخصیت و حرفهای تازه منتشر شده دونالد ترامپ، استفاده کردند. ویدیویی از یازده سال پيش که در آن آقای ترامپ در یک اتوبوس در حالی که نمی دانسته میکروفون روشن است از تلاش ناکامش برای رابطه جنسی با یک خانم شوهردار می گوید و با ادبیاتی بسیار سخیف در مورد زنان صحبت می کند. او می گوید چون ستاره است -ثروتمند و مشهور- می تواند با هر زنی همخوابه بشود.

درز این فیلم دقیقا یک ماه پیش از هیجدهم آبان ماه، روز انتخابات ریاست جمهوری، به روزنامه واشنگتن پست، بی درنگ به یک طوفان سیاسی تبدیل شد. طوفانی که نه فقط به بخت دونالد ترامپ برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری ضربه ای احتمالا جبران ناپذیر خواهد زد بلکه تعداد بیشتری از کرسی های حزب جمهوری خواه در انتخابات همزمان مجلس نمایندگان و سنا را در آستانه واگذاری به حریفان دموکرات قرار می دهد.

با اینکه آقای ترامپ در یک پیام ویدیویی از حرفهای یازده سال پیش پوزش خواست اما سابقه طولانی او در تحقیر و توهین و نگاه صرفا جنسی به زنان، رفع و رجوع کردن ماجرا را براى بخش بزرگی از افکار عمومی آمریکا به ویژه زنان بسیار مشکل می کند. او حتی پیش از اين ماجرا به خاطر عملکرد ضعیفش در مناظره اول با هیلاری کلینتون در نظرسنجی ها عقب افتاده بود و حالا کمتر شکی وجود دارد که با این واقعه خانم کلینتون از او با شتاب بیشتری پیشی میگیرد.

چنین شرایطی برای رهبران حزب جمهوری خواه و به ویژه برای ریس مجلس نمایندگان و ریس اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا زنگهاى خطر را به صدا در آورده است، چرا که رای گیری برای انتخاب ٣٤ سناتور و ٤٣٥ نماینده مجلس، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

كاهش انگيزه کسانی که برای رای دادن به ترامپ پای صندوق رای می آیند به معنای كم شدن نسبی آرا سناتورها و نمایندگان مجلس جمهوری خواه هم هست.

جمهوری خواهان چه گزینه های دارند؟

شرایط بسیار نامطلوب سیاسی ناشى از انتشار فيلم حرفهاى ترامپ رهبران این حزب را در دوازده ساعت گذشته به تکاپو انداخته تا برای خروج از این مخمصه سیاسی راهی پیدا کنند.

اولین گام آنها تلاش برای جدا کردن حسابشان از دونالد ترامپ است تا به رای دهندگان بگویند که اگر هم از ترامپ منزجر شده اید ،دلیل نمی شود که به ما برای کرسی های سنا و مجلس نمایندگان رای ندهید. چون ما هم مثل شما دل خوشی از او نداریم. ریسک چنین استراتژی آن است که طرفداران دو آتشه ترامپ که بسیاریشان کل این ماجرا را توطئه ای برای شکست دادن او می دانند را از خود برانند. شاید به همین دلیل باشد که بعضی از رهبران جمهوری خواه مانند سناتور "مککین" ضمن محکوم کردن حرفهای او، نگفته اند که دیگر از ترامپ حمایت نمی کند. تلاشی برای ایجاد تعادل میان حامیان و مخالفان ترامپ.

دومین گام را سناتورها و مقام های جمهوری خواهی برداشته اند که یا خطر شکستشان در انتخابات كنگره بيشتر است یا از کسانی هستند که هیچگاه دل خوشی از ترامپ نداشتند. "جب بوش" برادر جورج بوش، سناتور "تومی" از ایالت پنسیلونیا و سناتور "کیرک" از ایالت ایلینوی از جمله آنها هستند. آنها یک قدم از محکوم کردن حرفهای ترامپ فراتر رفتند و خواستار کنارگیری او از نامزدی حزب شدند. کنارگیری که ترامپ با استناد به تماس هاى گسترده حامیانش با او و این استدلال که معذرت خواهی ديشب او از سوی طرفدارانش پذیرفته شده، بلافصله آن را رد کرد و گفت "هرگز".

سومین گام بررسی هایست که براساس گزارشها در میان حقوقدانان کمیته ملی حزب جمهوری خواه در جریان است. از قرار معلوم آنها سعی می کنند به دو پرسش بنيادين پاسخ دهند. ١-: آیا می توانند براساس یکی از مواد آیین نامه درون حزبی (معروف به قانون ٩) دونالد ترامپ را وادار به کنارگیری از نامزدی حزب کنند؟ ٢-: اگر ترامپ خودش زیر فشار هم حزبی هایش بپذیرد که کنار برود آیا زمان کافی برای انتخاب نامزدی جدید و تغيير برگه هاى راى چاپ شده و جايگزين كردن نام فردى ديگر بر روی برگه های رای در پنجاه ایالت که در بعضی از آنها رای گیری زودرس آغاز شده، وجود دارد یا نه؟

اکثر کارشناسان معتقدند پاسخ به هر دو این پرسشها به ویژه با توجه به اراده قاطع ترامپ برای ماندن در رقابت ها منفیست. اگر چنین باشد آخرین گزینه کمیته ملی حزب بازنگری در نحوه هزینه منابع مالی ست. آنها بخشی از کمکهایی که از اعضا و هواداران جمع می کنند را خرج کارزار انتخاباتی ترامپ کرده اند ولی می توانند با پذیرش این واقعیت که ترامپ شانس چندانی برای پیروزی ندارد او را به حال خود رها و در این ماه آخر همه منابعشان را برای پیروزی در رقابتهای کنگره هزینه کنند تا دست کم با حفظ اکثریتشان در دو مجلس بتوانند نقشی جدی در معادلات قدرت در دوران ریاست جمهور هیلاری کلینتون بازی کنند.

فرصت کوتاه و گزینه هایی جمهورى خواهان محدود.

از بی بی سی