حمله به مراسم عزاداری در یمن؛ آمریکا گفت حمایت از عربستان چک سفید امضا نیست

محل بمباران در یمن که به کشته شدن بیش از یکصد و چهل نفر انجامیده است حق نشر عکس AFP

آمریکا گفته است که سیاستش را در خصوص حمایت از نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن مورد "بازبینی آنی" قرار خواهد داد.

ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در بیانیه‌ای در همین رابطه گفت که حمایت آمریکا از عربستان سعودی یک "چک سفید امضا" نیست.

او تاکید کرد که آمریکا آماده است تا سیاستش را در راستای هماهنگی با اصول، ارزشها و منافع این کشور از جمله کمک به خاتمه آنی و ادامه‌دار درگیریها در یمن تغییر دهد. حمایت آمریکا از این ائتلاف در ماههای گذشته کمتر شده است.

ساعاتی پس از این اظهارات آمریکا، مقامات عربستان سعودی گفتند که تحقیقاتی را در این زمینه با حضور متخصصین آمریکایی به انجام خواهند رساند.

شورشیان شیعه حوثی در یمن می‌گویند که هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان مسئول این حمله بوده‌اند. عربستان اما این ادعا را رد می‌کند.

این درحالیست که عربستان سعودی رهبری ائتلاف نظامی را بر عهده دارد که از دولت یمن در جنگ با شورشیان حوثی حمایت می‌کند.

اظهارات این مقام آمریکایی ساعاتی پس از آن عنوان شد که بر اساس تازه‌ترین گزارشها از یمن تعداد کشته‌شدگان بمباران یک مراسم عزاداری در این کشور به بیش از ۱۴۰ نفر رسیده است.

براساس همین گزارشها بیش از ۵۰۰ نفر نیز بر اثر این بمباران زخمی شده‌اند.

به دنبال درگیری‌ها در یمن و استعفای عبد ربه منصور هادی، ائتلافی از کشورهای عربی علیه شورشیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح وارد عمل شدند. سازمان ملل برآورد می‌کند که حدود ۱۰ هزار نفر از مردم یمن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

عربستان سعودی برای مداخله‌اش در یمن مورد انتقادهای شدید نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است.

جنگ یمن در حالی ادامه دارد که وضعیت بهداشتی در این کشور به دلیل طولانی شدن درگیری‌ها تحت تاثیر قرار گرفته است.

براساس گزارش ها چند مورد از بیماری وبا در صنعا، پایتخت، تایید شده و مواردی هم در شهر تعز مشاهده شده است.

به گزارش سازمان ملل متحد، کمبود آب آشامیدنی وضعیت بهداشتی را بدتر کرده است.

موضوعات مرتبط