هزاران نفر در یمن علیه عربستان تظاهرات کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در صنعا شعار "مرگ بر عربستان" دادند

هزاران نفر در اعتراض به حمله هوایی مرگبار ائتلاف تحت رهبری عربستان به یک مراسم عزاداری در یمن، امروز یکشنبه ۹ اکتبر در صنعا پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

در حملات هوایی دیروز به یک مراسم عزاداری در صنعا دست‌کم ۱۴۰ نفر کشته و بیش از پانصد نفر زخمی شدند.

این حمله یکی از مرگبارترین حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن از زمان آغاز عملیات ائتلاف در حدود یک سال و نیم پیش است.

معترضان در جریان تظاهراتی که آن را "آتشفشان خشم" نامیدند، بیرون دفاتر سازمان ملل در صنعا تجمع کردند و شعار "مرگ بر سعودی" سر دادند.

محمد علی الحوثی، از رهبران حوثی‌ها، به جمعیت معترض گفت "بعد از این کشتار عزم ما برای مقابله با مهاجمان بیشتر از پیش شده است. جبهه‌های نبرد با دشمن سعودی را فورا بازکنید".

معترضان علیه آمریکا هم شعار دادند و آن را "شیطان بزرگ" خطاب کردند.

بعد از حمله مرگبار دیروز آمریکا اعلام کرد که حمایت از نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن را فورا مورد بازبینی قرار می‌دهد.

+بیشتر بخوانید: آمریکا گفت حمایت از عربستان چک سفید امضا نیست

حق نشر عکس AP
Image caption حمله هوایی روز شنبه در صنعا دست کم ۱۴۰ کشته به جا گذاشت

ائتلاف تحت رهبری عربستان ابتدا دخالت در حملات هوایی روز شنبه را تکذیب کرد اما بعدا گفت که درباره این حملات "تاسف‌بار و دردناک" تحقیق خواهد کرد.

افزایش چشمگیر تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی عربستان و متحدانش به یمن انتقاد شدید سازمان‌های بین‌المللی و شماری از کشورها از جمله ایران را به دنبال داشته است.

سازمان ملل متحد می‌گوید درگیری‌های یمن تا کنون بیش از ۶۶۰۰ کشته به جا گذاشته که حدود دو سوم آنها غیر نظامی هستند. دست کم سه میلیون نفر هم از زمان دخالت نظامی عربستان در یمن بی‌خانمان شده‌اند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان از حدود یک سال و نیم پیش حملات هوایی به یمن را با هدف مقابله با حوثی‌ها و متحدانشان آغاز کرده است.

از آن زمان نیروهای دولتی یمن که تحت حمایت عربستان هستند، شورشیان را از پنج استان جنوبی از جمله عدن بیرون رانده‌اند.

موضوعات مرتبط