موضع تهاجمی اردوی ترامپ در آستانه مناظره با کلینتون

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ روز شنبه برای لحظاتی از دفترش در برج ترامپ خارج شد تا با هوادارانش دیدار کند

روز یکشنبه درحالی که آمریکایی ها در انتظار دومین مناظره نامزدهای انتخابات هستند، دونالد ترامپ و تیم او پس از تحمل چند روز حملات شدید در ارتباط با اظهارات رکیک او درباره نزدیک شدن به زنان، از موضع تهاجمی وارد شده اند.

دومین مناظره حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با خانم کلینتون، نامزد دمکرات ها، قرار است ساعاتی دیگر برگزار شود.

رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک و مشاور آقای ترامپ گفته که او ممکن است آنچه ادعا می کند نقش هیلاری کلینتون در بی اعتبار کردن زنانی است که بیل کلینتون را متهم به سوءاستفاده جنسی کرده بودند مطرح کند.

در روزهای اخیر ویدئویی از صحبت های آقای ترامپ در سال ۲۰۰۵ که در آن درباره دستمالی زنان خودنمایی می کند منتشر شده است.

در پی انتشار این ویدئو دست کم ۳۳ چهره برجسته حزب جمهوری خواه - از جمله سناتور ها، اعضای کنگره و فرمانداران ایالتی که بعضی از آنها نگران آینده خود در انتخابات هستند - حمایت از دونالد ترامپ را پس گرفته اند.

آقای ترامپ لینک ویدئویی را در توییتر منتشر کرد که در آن یک زن، بیل کلینتون رئیس جمهور سابق را به تجاوز در سال ۱۹۷۸ زمانی که دادستان کل ایالت آرکانزا بود متهم می کند.

آقای کلینتون ادعاهای این زن را پس از آنکه اولین بار در سال ۱۹۹۹ منتشر شد رد کرده بود.

بعضی از جمهوری خواهان از آقای ترامپ خواسته اند از رقابت ها کنار بکشد. مایک لی سناتور اهل یوتا گفت که حزب جمهوری خواه باید نامزد دیگری را در انتخابات عرضه کند یا از امید برای رسیدن به قدرت دست بشوید.

او به شبکه ان بی سی گفت: "ما نامزدهایی داریم که می توانند برنده شوند. هنوز وقت هست، اما باید این طرح را عملی کنیم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیلاری کلینتون برای انجام مناظره دوم وارد سن لوئیس شده است

آقای ترامپ که بابت ویدئوی مربوط به ۲۰۰۵ پوزش خواسته گفته "احتمال کناره گیری او صفر است."

به نظر می رسد که بیشتر رای دهندگان حزب جمهوری خواه از موضع او حمایت می کنند. در اولین نظرسنجی از زمان انتشار آن ویدئو توسط "پولیتیکو/مورنینگ کانسالت"، حدود ۷۴ درصد رای دهندگان این حزب معتقدند که جمهوری خواهان باید به حمایت از دونالد ترامپ ادامه دهند.

شماری از هواداران او شنبه شب در یک گردهمایی اتحاد حزبی در ویسکانسین که پل رایان رئیس مجلس نمایندگان در آن حرف زد هو کشیدند. آقای رایان پس از انتشار ویدئو دعوت از آقای ترامپ برای شرکت در این تجمع را پس گرفته بود.

آقای ترامپ در ویدئویی که برای عذرخواهی منتشر کرد به طور ضمنی اشاره کرد که در مناظره یکشنبه ادعاهای تازه ای علیه کلینتون ها مطرح خواهد کرد: "بیل کلینتون در عمل از زنان سوءاستفاده کرده و هیلاری کلینتون قربانیان او را ترسانده و بی آبرو کرده است."

آقای جولیانی به رسانه ها گفت که آقای ترامپ از توصیف رفتارهای آقای کلینتون به عنوان اعمال مجرمانه خودداری نخواهد کرد.

او به ان بی سی گفت: "واقعیت این است که در وضعیتی هستیم .... که در آن هیچ طرفی نباید سنگ بیاندازد چون هر دو طرف گناه کرده اند."

اردوی خانم کلینتون به این ادعاها واکنش نشان نداده است اما آقای ترامپ را به خاطر آن ویدئو آدمی "مشمئز کننده" خوانده است.

نظرسنجی روزنامه نیویورک تایمز نشان می دهد که اکثریت رای دهندگان به احیای جنجال بر سر رفتارهای جنسی آقای کلینتون علاقه ای ندارند.

مطالب مرتبط