راستی‌آزمایی؛ بررسی ادعاها در دومین مناظره ترامپ و کلینتون

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP
Image caption هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

این مطلب بعضی از اظهارات مطرح شده در دومین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در کنار واقعیت‌های موجود گذاشته و راستی‌آزمایی کرده است.

+ پوشش زنده مناظره دوم

ویدئوی جنجالی

ادعا: در ابتدای مناظره از دونالد ترامپ درباره اظهارنظر ناپسند او در مورد زنان در سال ۲۰۰۵ سوال شد. او در حالتی تدافعی ادعاهایی را مطرح کرد. یکی از آنها این بود که بیل کلینتون٬ همسر هیلاری کلینتون زنانی را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و رفتار ناشایست با آن‌ها داشته و مجبور به پرداخت جریمه هم شده است.

نتیجه راستی‌آزمایی: بیل کلینتون مبلغی به پائولا جونز پرداخت کرد اما نه به عنوان جریمه. در سال ۱۹۹۹ بیل‌ کلینتون٬ بیرون دادگاه بر سر پرداخت این مبلغ با خانم جونز به توافق رسیدند. خانم جونز٬ کارمند دولتی در ایالات آرکانزاس٬ ادعا کرده بود که بیل کلینتون٬ سال‌ها قبل در زمانی که فرماندار آرکانزاس بوده٬ در اتاق هتلی آلت جنسی خود را به او نشان داده است. او به اتهام آزار جنسی از آقای کلینتون شکایت کرد. بیل کلینتون به شرط صرف نظر از شکایت ۸۵۰ هزار دلار به خانم جونز پرداخت اما عذرخواهی نکرد. تقریبا نصف این مبلغ از پس‌انداز خانواده کلینتون پرداخت شد.

در جریان رسیدگی شکایت خانم جونز بود که آقای کلینتون٬ رییس‌جمهوری آمریکا سوگند خورد که رابطه‌ای با مونیکا لوینسکی٬ کارمند کاخ سفید نداشته است. این سوگند بعدها علیه او استفاده شد.

خط قرمز اوباما برای سلاح‌های شیمیایی بشار اسد

ادعا: آقای ترامپ در بخشی از مناظره گفت زمانی که باراک اوباما برای بشار اسد در مور استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط و نشان کشید و گفت این سلاح‌ها "خط قرمز" است٬ خانم کلینتون وزیر امور خارجه بوده است. خانم کلینتون پاسخ داد "نه نبودم. من رفته بودم." خانم کلینتون اضافه کرد که باید "واقعیت در این مورد بررسی شود." آقای ترامپ پاسخ داد: "شما در تماس کامل با کاخ سفید بودید. و شاید٬ با تاسف٬ اوباما احتمالا هنوز به حرف شما گوش می‌داده است."

نتیجه راستی‌آزمایی: زمانی که آقای اوباما در اوت ۲۰۱۲ از "خط قرمز" برای بشار اسد در زمینه سلاح‌های شیمیایی صحبت کرد٬ خانم کلینتون هنوز وزیر خارجه آمریکا بود و تا حدود شش ماه بعد٬ یعنی فوریه سال ۲۰۱۳ هم در این مسند باقی بود.

در واقع خانم کلینتون این اظهارات آقای اوباما را چند بار تکرار کرد از جمله در یک مصاحبه مطبوعاتی در پراگ در سال ۲۰۱۲ گفت: "ما نظرمان را خیلی شفاف بیان کردیم. این خط قرمز ایالات متحده آمریکاست. نمی‌خواهم به طور شفاف بگویم که اگر اسناد به طور واضح ثابت کند که اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم خودش استفاده کرده٬ آمریکا چه واکنشی خواهد داشت. اما این کفایت می‌کند که بگویم ما مطمئنا برای برخورد با این موضوع برنامه داریم."

با این‌حال وقتی که از "خط قرمز" عبور شد و در اوت ۲۰۱۳ بیش از هزار نفر در حمله شیمیایی دمشق کشته شدند٬ خانم کلینتون دیگر وزیر امور خارجه نبود و جای خود را به جان کری داده بود.

حقوق زنان

حق نشر عکس .

ادعا: دونالد ترامپ در زمینه حقوق زنان از خانم کلینتون انتقاد کرد.

نتیجه راستی‌آزمایی: این نکته فرای تصور است که گفته شود کلینتون به یک قربانی در دادگاه خندیده است. آقای ترامپ به یک پرونده قضایی اشاره داشت که در اواسط دهه ۱۹۸۰ بررسی می‌شد. آن زمان خانم کلینتون وکالت متهم اصلی را که یک کارگر کارخانه بود به عهده داشت. این مرد متهم شده بود که به یک دختر ۱۲ ساله تجاوز کرده است. در یک فایل صوتی منتشر نشده٬ شنیده شده است که خانم کلینتون هنگام مصاحبه با یک خبرنگار در آرکانزاس چهار بار خندیده است. در بخشی از این مصاحبه خانم کلینتون این گونه واکنش نشان می‌دهد: "البته او [موکل] ادعا می‌کند که این کار [تجاوز] را نکرده.... او در آزمایش دروغ‌سنجی شرکت کرده. من ازش خواستم که آزمایش با دستگاه دروغ‌سنج را قبول کند. او در آزمون موفق شد. و البته اعتماد من به دستگاه دروغ‌سنج برای همیشه از بین رفت." در این جا شنیده می‌شود که گزارشگر و خانم کلینتون هر دو با هم می‌خندند. در نهایت متهم ابن پرونده اتهام سبک‌تری را پذیرفت. شاکی این پرونده گفته است که کلینتون برای او "جهنمی درست کرد".

'ایمیل‌های اسیدپاشی شده'

ادعا: دونالد ترامپ ادعا کرده که کلینتون ۳۳ هزار ایمیل شخصی را "با اسید شسته" که دیگر پیدا نشود. ماجرایی که به گفته آقای ترامپ "فرآیندی پرهزینه" بوده است.

نتیجه راستی‌آزمایی: این ادعا قبلا بررسی و رد شده است. پلیس فدرال آمریکا گفته است که همکاران کلینتون از یک نرم‌افزار مجانی به نام 'بلیچ‌بیت' برای ازبین بردن این ایمیل‌ها استفاده کرده‌اند و هیچ ماده شیمیایی به کار نرفته است. وقتی واژه اسید برای اولین بار به کار رفت٬ اعضای کمپین دونالد ترامپ توضیح دادند که منظور اسید واقعی نبوده و ترامپ فقط با کلمات بازی کرده است. گفتند او اشاره به شوخی داشته که بر اساس آن خانم کلینتون گفته بود ایمیل‌های موجود در سرورش را با یک دستمال "گردگیری" کرده است. 'بلیچ‌بیت' قبلا در وب‌سایت خود نوشته بود که این نرم‌افزار نه تنها "خیلی گران" نیست٬ بلکه حتی مجانی است.

'حمایت ۲۰۰ فرمانده نظامی'

حق نشر عکس .

ادعا: آقای ترامپ ادعا کرد که ۲۰۰ فرمانده نظامی از او حمایت کرده‌اند.

نتیجه راستی‌آزمایی: این به نظر اغراق است. وب‌سایت کارزار انتخاباتی آقای ترامپ در ماه سپتامبر گذشته گفت که ۸۸ فرمانده زمینی و دریایی بازنشسته ارتش آمریکا در نامه‌ای از نامزد جمهوری‌خواهان حمایت کرده‌اند.

سفر کانادایی‌ها به آمریکا برای جراحی

ادعا: آقای ترامپ می‌گوید به‌خاطر این‌که کانادایی‌ها در نظام بیمه خدمات درمانی این کشور زیاد معطل می‌شوند٬ برای جراحی‌های عمده به آمریکا می‌روند. نظام خدمات درمانی همگانی کانادا مشابه سیستم جدیدی است که در دولت اوباما اجرایی شد و به بیمه اوباما معروف است.

نتیجه راستی‌آزمایی: رگه‌هایی از واقعیت وجود دارد. شمار کانادایی‌هایی که در سال ۲۰۱۴ برای درمان‌های غیراورژانسی به خارج از این کشور سفر کرده‌اند به نسبت سال قبل آن ۲۵ درصد افزایش داشته است. در گزارش موسسه فریزر گفته نشده که کانادایی‌ها به کدام کشور برای درمان مراجعه می‌کنند اما محتمل است که فرض شود از مرز می‌گذرند و به کشور همسایه٬ آمریکا می‌روند. منظور این است که نظام بیمه درمانی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای کانادایی‌ها باشد هرچند به گفته کارشناسان درمانی تفاوت‌های عمده‌ای میان بیمه خدمات درمانی دو کشور وجود دارد.

جنگ عراق

ادعا: دونالد ترامپ حاضر نشد از ادعای قبلی خود مبنی بر این‌که از جنگ عراق حمایت نکرده و مخالف حمله بوده٬ عقب بنشیند.

نتیجه راستی‌آزمایی: این موضوع واقعیت ندارد. دونالد ترامپ تا پیش از جنگ عراق در مجامع عمومی مخالفتی در مورد جنگ عراق نکرده بود.

موضع عمومی و خصوصی آبراهام لینکلن

حق نشر عکس .

ادعا: دونالد ترامپ خانم کلینتون را دست انداخت که بر اساس فیلمی درباره آبراهام لینکلن نقل کرده بود که سیاستمداران باید در محافل خصوصی و عمومی موضع‌گیری متفاوت داشته باشند. آقای ترامپ خطاب به هیلاری کلینتون گفت: "تفاوت بزرگ لینکلن و تو این است که او هیچ گاه دروغ نمی‌گفت."

نتیجه راستی‌آزمایی: این جمله خانم کلینتون که می‌گوید "شما باید یک موضع خصوصی و یک موضوع عمومی داشته باشید" در یک سخنرانی غیرعمومی در آوریل سال ۲۰۱۳ مطرح شده است؛ پیش از آن‌که خانم کلینتون نامزدی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کند. او متن این سخنرانی را منتشر نکرده اما ایمیل‌هایی درباره آن به بیرون درز کرده است.

در آن سخنرانی خانم کلینتون با اشاره به فیلم لینکلن فرآیند شکل‌گیری متمم ۱۳ قانون اساسی آمریکا برای حذف برده‌داری را شبیه فرآیند ساخت سوسیس توصیف کرده بود.

او گفته بود "این ناخوشایند است و همیشه همین‌طور بوده؛ ما همیشه به جایی که باید٬ می‌رسیم. اما وقتی همه دارند نگاه می‌کنند٬ می‌دانید٬ همه صحبت‌ها و قرار و مدارها در اتاق پشتی٬ می‌دانید که٬ ناگهان آدم‌ها از گفتن حداقل‌ها دست‌پاچه می‌شوند.‌ بنابراین شما نیاز دارید که یک موضع خصوصی و یک موضع عمومی داشته باشید."