پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا: دیگر از ترامپ دفاع نمی‌کنم

پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا حق نشر عکس AFP

پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است که از این به بعد دیگر از دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دفاع نخواهد کرد.

آقای رایان در همین خصوص افزوده است که او همچنین در مبارزات و تبلیغات انتخاباتی آقای ترامپ شرکت نخواهد کرد.

رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان که در جمع تعدادی از نمایندگان این حزب سخن می‌گفت افزود که از این پس تلاش خواهد کرد تا اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان را حفظ کند.

وی گفت که تلاش او بر این نکته خواهد بود تا تضمین کند تا به گفته وی "به خانم کلینتون چک سفید امضا داده نشود؛ و مجلس نمایندگان و سنا در ۸ نوامبر در کنترل حزب دموکرات قرار نگیرد."

اظهارات آقای رایان یک روز پس از مناظره جنجالی بین هیلاری کلینتون ، نامزد حزب دموکرات و آقای ترامپ صورت گرفته است.

خانم کلینتون و آقای ترامپ، در دومین مناظره خود اتهام‌های تند و تیزی را علیه یکدیگر مطرح کردند. تنش بین این دو نامزد به حدی بود که دو کاندیدا پس از ورود به صحنه با یکدیگر دست ندادند و در طول مناظره بارها به تندی به رقیب حمله کردند.

آقای ترامپ بارها در سخنان خود خانم کلینتون را دروغگو خواند و در مقابل خانم کلینتون، آقای ترامپ را متهم کرد که در دنیای دیگری زندگی می‌کند و از واقعیت به دور است.

پیشتر و در ادامه واکنش‌ها به فیلمی که آقای ترامپ در آن با کلمه‌های رکیک درباره زنان حرف می‌زند، شماری از چهره‌های ارشد در حزب جمهوری‌خواه، از جمله جان مک‌کین و کاندولیزا رایس نیز گفتند به او رای نمی‌دهند یا حتی خواستند تا او از دور رقابتها کنار بکشد.

روز جمعه (۷ اکتبر) روزنامه واشنگتن‌پست فیلمی از سال ۲۰۰۵ منتشر کرد که در آن دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره تلاشش برای برقراری رابطه جنسی با یک زن شوهردار و بوسیدن و "دست‌مالی‌کردن" زنان دیگر با افتخار و با کلمه‌هایی رکیک صحبت می‌کند. حرف‌هایی که بدون برنامه و بدون اطلاع ضبط شده بود.

آقای ترامپ سپس از اظهاراتش مربوط به زنان در این ویدیو عذرخواهی کرد اما گفت که این فیلم، حواس‌ها را از مسایل اصلی سیاسی "پرت" می‌کند.

آقای ترامپ تاکید کرد که "من اشتباه کردم و عذر می‌خواهم."