فرانسه خواهان طرح اتهام جنایات جنگی علیه روسیه است

حق نشر عکس Reuters
Image caption روسیه قطعنامه سازمان ملل برای توقف بمباران ها در سوریه را وتو کرد

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه اشاره کرده است که روسیه ممکن است در ارتباط با بمباران حلب دومین شهر بزرگ سوریه با اتهام جنایات جنگی روبرو شود.

آقای اولاند به تلویزیون فرانسه گفت که این پرونده ممکن است در دیوان جرایم بین المللی (آی سی سی) تشکیل شود.

رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت که شاید با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که قرار است هفته آینده از فرانسه بازدید کند ملاقات نکند.

روسیه هفته پیش قطعنامه پیشنهادی فرانسه و اسپانیا که خواستار پایان بمباران ها در سوریه می شد را وتو کرد.

مسکو مکررا حمله به غیرنظامیان را رد کرده و گفته است که گروه های تروریست را در سوریه هدف می گیرد.

سوریه و روسیه هیچ کدام عضو آی سی سی نیستند.

آقای اولاند به شبکه تی ام سی گفت: "امروز هستند کسانی (در سوریه) که قربانی جنایات جنگی می شوند. کسانی که مرتکب این اعمال می شوند باید از جمله در آی سی سی مسئول شناخته شوند."

رئیس جمهور فرانسه افزود: "اگر او (پوتین) را بپذیرم، به او خواهم گفت که این رفتار غیرقابل قبول است. همچنین به طور جدی می تواند بر وجهه روسیه اثر بگذارد."

درخواست آقای اولاند برای تحت پیگرد قرار دادن روسیه درحالی مطرح شد که ژان مارک آرو وزیر خارجه فرانسه گفت کشورش به دنبال راهی برای دادستان آی سی سی می گردد تا تحقیقات قضایی در مورد حملات به بخش شرقی حلب که در کنترل شورشیان است را شروع کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم هفته پیش خواستار طرح اتهام جرایم جنگی شد و گفت که حملات روسیه و سوریه به بیمارستان ها ربطی به حملات "تصادفی" ندارد و بخشی یک استراتژی عامدانه است. ________________________________________

دادگاه جرایم بین المللی چیست؟

این دادگاه با هدف تعقیب و اجرای عدالت در مورد مسببان بدترین جنایات از جمله نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی تشکیل شده است.

تاکنون فقط متهمانی از آفریقا در این دادگاه محاکمه شده اند.

شماری از کشورهای جهان از قبول اعتبار قضایی آی سی سی سر باز زده اند. بعضی کشورها مثل آمریکا، چین، هند، پاکستان، اندونزی و پاکستان پیمان آن را امضا نکرده اند.

سایر کشورها مثل مصر، ایران، اسرائیل و روسیه آن را امضا کرده اند اما همچنان به آن مشکوک هستند و آن را تصویب نکرده اند.

به این ترتیب بعید به نظر می رسد که جنایات ادعایی علیه بشریت توسط این دسته از کشورها قابل پیگرد باشد.