روزنامه‌نگار پاکستانی پس از انتشار گزارشی در باره ارتش و دولت، 'ممنوع‌الخروج' شد

حق نشر عکس AFP
Image caption رضوان اختر، رئیس سازمان جاسوسی پاکستان

یک خبرنگار برجسته پاکستانی پس از گزارش کردن در مورد اختلاف‌های ارتش و دولت از خروج از کشور منع شده است.

سیریل آلمیدا در توییتر خود نوشته که به او گفته شده که نامش در فهرست ممنوع‌الخروج‌ها قرار دارد.

آقای آلمیدا در مقاله‌ خود نوشته بود که دولت پاکستان به طور صریح به رهبران ارتش هشدار داده که اگر با ستیزه‌جویی داخلی مقابله نکند، کشور با خطر انزوا مواجه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: پاکستان در آسیای جنوبی منزوی‌تر شده؟

دولت پاکستان این گزارش را رد کرده و آن را جعلی خوانده است.

آقای آلمیدا قرار بود روز سه‌شنبه به دوبی سفر کند، اما روز دوشنبه دریافت که اجازه خروج از کشور را ندارد.

انتشار این مقاله در زمان حساسی صورت گرفته است.

هند گروه‌های پیکارجوی مستقر در پاکستان را به حمله‌ای که در آن ۱۸ سرباز هندی در کشمیر تحت کنترل این کشور کشته شدند متهم کرده است. پاکستان ارتباط خود با این حمله را به شدت تکذیب می‌کند.

هند از مدت‌ها قبل سرویس مخفی پاکستان (آی‌اس‌آی) را به حمایت پنهانی از گروه‌های جهادی از جمله سپاه محمد و لشکر طیبه متهم کرده و گفته است که آنها به خصوص در کشمیر دست به حملاتی علیه هند زده‌اند.

هر دو کشور مدعی مالکیت کشمیر هستند و دو بار بر سر آن جنگیده‌اند.

Image caption تنش‌ها میان هند و پاکستان افزایش یافته است

در مقاله ششم اکتبر آقای آلمیدا که در روزنامه انگلیسی زبان داون چاپ شده، منابعی که نامشان برده نشده گفته‌اند که در نشست نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و رضوان اختر، رئیس سازمان اطلاعات ارتش حضور داشتند.

این منابع مدعی شده‌اند که نواز شریف، سر وزیر ایالت پنجاب و اعضای دولت در مورد فقدان عملیات نظامی علیه شماری از گروه‌های پیکارجو ابراز نگرانی کرده و دلیل آن را ارتباط این گروه‌ها با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان خوانده‌اند.

آنها مدعی شده‌اند که نواز شریف در این دیدار به فرماندهان نظامی در باره خطر انزوای بین‌المللی پاکستان هشدار داده است.

دفتر نخست‌وزیری پاکستان و سروزیر ایالت پنجاب این گزارش را به شدت تکذیب کرده و گفته‌اند که در این دیدار هیچ تنشی وجود نداشته است.

اما روزنامه داون بر درستی گزارش خود تأکید می کند و می‌گوید که جزئیات آن دقیق است. این روزنامه دولت را متهم کرده که می‌خواهد تقصیرها را به گردن پراعتبارترین روزنامه کشور بیاندازد.

روابط میان دولت غیرنظامی و ارتش در پاکستان همواره با فراز و نشیب همراه بوده و از زمان استقلال، پاکستان سه بار شاهد کودتای نظامیان بوده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط