'مرگ ۲۵ غیرنظامی در بمباران شرق حلب توسط روسیه'

۱۱ اکتبر - القاطریج در شرق حلب بعد از بمباران حق نشر عکس Reuters
Image caption این نگرانی وجود دارد که شرق حلب ظرف چند ماه کاملا تخریب شود

جنگنده‌های روسیه بار دیگر بمباران مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در شرق شهر حلب را از سر گرفته‌اند.

فعالان سوری می‌گویند این شدیدترین حملات هوایی جنگنده‌های روسیه طی روزهای اخیر به شمار می‌رود.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گزارش داد که حداقل ۲۵ غیرنظامی در حملات هوایی سه شنبه کشته شده اند و چند ناحیه خسارات قابل توجهی دیده است.

این گروه گفت که جنگنده های روسیه از بمب های "قابل نفوذ در زمین" و سایر بمب ها استفاده کرد و تصور می شود کودکان هم در میان قربانیان حملات باشند.

تصاویری که غیرنظامیان منتشر کردند پیکرهای بی جان کودکان بسیار خردسال را درحالی که والدین آنها درکنارشان به عزا نشسته اند نشان می داد.

بعضی از شدیدترین حملات در بوستان قصر و فردوس از محلات حلب که نزدیک خط مقدم نبرد با نیروهای دولتی است انجام شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کودکان بعد از حمله ای هوایی در حلب در روز 11 اکتبر
حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای سوری در سایه حملات هوایی روسیه پیشروی می کننند

سازمان پزشکان بدون مرز سه شنبه گفت که هم اکنون فقط ۱۱ آمبولانس قابل استفاده در حلب مانده چون پنج دستگاه آمبولانس هدف بمباران قرار گرفته و هشت عدد دیگر فاقد قطعات لازم است.

این در حالی است که شورشیان نیز به مناطق تحت کنترل دولت در غرب حلب حمله می‌کنند. سانا، خبرگزاری رسمی سوریه گفته است که در این حملات ۴ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شده‌اند.

هفته پیش دولت سوریه گفته بود که حملات هوایی علیه مخالفان کاهش خواهند یافت.

نیروهای سوریه به کمک روسیه برای مدت دو هفته دست به بمباران شدید مناطق شرقی شهر حلب که در دست مخالفان است زدند که در نتیجه آن صدها نفر کشته و بسیاری از مراکز درمانی در این مناطق تخریب شدند.

ارتش سوریه ماه پیش عملیاتی را به منظور کنترل کامل شهر حلب که از سال ۲۰۱۲ دو پاره شده آغاز کرد.

حملات پس از فروپاشی آتش‌بس کوتاه مدتی که با همکاری آمریکا و روسیه شکل گرفته بود، تشدید شد. آمریکا و روسیه در مورد بحران سوریه اختلاف‌نظرهای شدیدی دارند و از طرف‌های رقیب حمایت می‌کنند. این دو کشور به مذاکرات رسمی خود در باره سوریه پایان داده‌اند اما گفت‌و‌گوهای غیر رسمی میان طرفین همچنان ادامه دارند.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در مارس ۲۰۱۱ بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم این کشور کشته و میلیون‌ها نفر آواره و بی‌خانمان شده‌اند. سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی نیز نتوانسته‌اند این درگیری‌ها را متوقف کرده و به مردمی که از جنگ آسیب دیده‌اند، کمک کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط