استقرار موشک‌های روسیه در کالینینگراد هزینه را برای ناتو افزایش می‌دهد

موشک های اسکندر تحرک بالایی دارند. حق نشر عکس Alexander Zemlianichenko
Image caption موشک های اسکندر تحرک بالایی دارند

استقرار موشک‌های قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای توسط روسیه در باریکه کالینینگراد زنگ‌های خطر در بالتیک و ناتو را به صدا درآورده است.

این اولین باری نیست که روسیه موشک های بالستیک با برد کوتاه (اسکندر ام) را در کالینینگراد مستقر می کند و آخرین بار نیز نخواهد بود. برخی از کارشناسان معتقدند که برنامه دراز مدت روسیه این است که بالاخره این سامانه موشکی را بطور دائمی در کالینینگراد، بین لهستان و لیتوانی مستقر کند.

موشک های اسکندر ام نسبتا مدرنند و از سال ۲۰۰۶ به زرادخانه ارتش سوریه افزوده شدند. موشک های بسیار پرتحرکی هستند و معمولا یک جفت آنها روی سکوی پرتاب سنگین و چرخداری حمل می شود. ناتو این موشک ها را با عنوان اس اس ۲۶ و با شناسه "استون" طبقه بندی می‌کند. این موشک ها به تجهیزات ضد رادار و ضد پدافندی گوناگونی مجهز هستند که هدفش رخنه به خطوط دفاعی دشمن است. در صورت شلیک از کالینینگراد می تواند سراسر خاک تمامی جمهوری های ناحیه بالتیک و تقریبا دو سوم خاک لهستان را هدف بگیرد.

این موشک ها به دو دلیل بحث برانگیزند، به خاطر برد و به خاطر قابلیت های دوگانه آنها. این موشک‌ها می توانند هم کلاهک های متعارف و هم کلاهک های هسته ای را حمل کنند. چون برد آنها بیشتر از ۵۰۰ کیلومتر است در صورت داشتن کلاهک هسته ای معاهده بین المللی سال ۱۹۸۷ در مورد کنترل تسلیحات هسته ای با برد متوسط را نقض می کنند.

دولت آمریکا از مدت ها پیش به این نتیجه رسیده که روسیه این معاهده را نقض کرده است. اما حتی استقرار موشک های اسکندر ام با کلاهک های متعارف نیز احتمالا میخ دیگری خواهد بود بر تابوت معاهدات کنترل تسلیحاتی که از دوران جنگ سرد به ارث رسیده اند.

روسیه تاکید می کند که استقرار این موشک ها در کالینینگراد بخشی از یک رزمایش عادی است. ولی در گذشته روسیه از به رخ کشیده موشک های اسکندر به عنوان اقدامی تلافی جویانه در برابر طرح های ناتو برای استقرار سامانه دفاعی موشکی در اروپا استفاده کرده است.

روسیه حتی چندین بار کشورهای محل استقرار این سامانه را به حمله تهدید کرده است. در عین حال دکترین هسته ای روسیه به شکلی مورد بازبینی قرار گرفته که برای این نوع سلاح ها در بحران های منطقه ای نقش بیشتر و استفاده سریعتری در نظر می گیرد.

لهستان و استونی در مورد استقرار این موشک ها اظهار نگرانی کرده اند. به اعتقاد فرمانده ستاد نیروهای مسلح استونی، موشک های اسکندر بخشی از اهداف روسیه "برای اعمال کنترل بیشتر بر دریای بالتیک و مسیر زمینی منتهی به آن و افزایش آن تا حد کنترل فعلی روسیه بر دریای سیاه است."

______________________

مشخصات کالینینگراد

  • کالینینگراد که در گذشته با اسم کوئنیگزبرگ شناخته می شد در قرن سیزدهم میلادی توسط شاهان توتنی بنا شد و در دوره ای پایتخت پروس بود.
  • پس از جنگ جهانی دوم، اتحاد شوروی آنرا به خاک خود ملحق کرد. ساکنان آلمانی آن یا گریختند و یا تبعید شدند.
  • با مرزهای روسیه ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد و فقط با عبور از خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا می تواند به آن برسد.
  • مرکز استقرار ناوگان بالتیک نیروی دریایی روسیه و تنها بندر یخ نزده آن کشور در خاک اروپاست.
  • امانوئل کانت فیلسوف مشهور آلمانی تمام عمر خود را در این شهر گذراند و سال ۱۸۰۴ همانجا درگذشت.

______________________

اقدامات روسیه بخشی از راهکار دفاعی این کشور است که ناتو آنرا "ممانعت از دسترسی" توصیف می کند. در این راهکار روسیه سعی می کند با استقرار سامانه های تسلیحاتی و یا ردگیری با برد هر چه بیشتر (و در موردی مثل کالینینگراد که حتی برد نسبتا کوتاه هم موثر خواهد بود) نیروهای ناتو را از منطقه دور نگاه دارد.

به عنوان مثال شبکه رادار و پدافند هوایی دوربردی که روسیه در سوریه مستقر کرده منطقه ای بسیار گسترده تر در آبهای دریای مدیترانه و بخشی از خاک ترکیه را نیز پوشش می دهد. نظر فرمانده ستاد نیروهای مسلح استونی در مورد تلاش روسیه برای افزایش نفوذش در دریای بالتیک مثل دریای سیاه کاملا به جاست چون بسیاری از کارشناسان ناتو معتقدند که دریای سیاه در عمل و با سرعت دارد به دریاچه ای تحت کنترل روسیه بدل می شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این موشک‌ها از کالینینگراد که با لیتوانی و لهستان هم مرز است، می توانند خاک کشورهای عضو ناتو را هدف بگیرد

دیدگاه مسکو

اما تصویر از نگاه رهبران روسیه کاملا متفاوت است. با پذیرش اعضای جدید در سالهای اخیر مرزهای ناتو هر چه بیشتر به مرزهای روسیه نزدیک شده است. کشورهایی نظیر جمهوری های بالتیک که زمانی جز قلمرو اتحاد شوروی بودند اکنون اعضای فعال ناتو هستند. این روندی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (که زوال قدرت و سقوط اتحاد شوروی را یک فاجعه تلقی می کند) نه آن را خواهد پذیرفت و نه فراموش خواهد کرد.

در واکنش به سیاست های تعرضی روسیه پس از الحاق ناحیه کریمه و دخالت آن کشور در درگیری‌های شرق اوکراین در دوره اخیر ناتو حضور نظامی خود در ناحیه بالتیک و لهستان را افزایش داده است. این احتمالا یکی دیگر از انگیزه های روسیه برای استقرار موشک های اسکندر در کالینینگراد است.

شکی نیست که در این مجادله نیز می توان پرسید اول مرغ بود یا تخم مرغ؟ این چرخه تشدید تنش واقعا از کجا شروع شد؟ از نگاه روسیه، ناتو با توسعه مرزهای خود این فضا را ایجاد کرد و با استقرار سامانه دفاع ضد موشکی و بعد هم با استقرار نیروهای این پیمان (هر چند در حد بسیار کمی) در شرق اروپا بر تنش افزود.

اما از نگاه ناتو عامل این وضعیت ناشی از رفتار خصمانه روسیه، تهدیدهای هسته ای آن کشور و از همه مهمتر اشغال و الحاق بخشی از قلمرو یک کشور مستقل (اوکراین) به خاک روسیه است.

استقرار موشک های اسکندر در کالینینگراد علاوه بر اهداف صرفا نظامی بخشی از یک راهکار چند جانبه روسیه است. یکی از اهداف آن یادآوری این نکته به افکار عمومی غرب و بخصوص جمهوری های بالتیک (استونی، لتونی و لیتوانی) است که رویارویی با روسیه ممکن است هزینه های سنگین و حتی هسته ای در برداشته باشد.

این اقدام بخشی از یک نبرد گسترده تر بین روسیه و ناتو بر سر حوزه نفوذ است. روسیه تلاش می کند پیمان آتلانیتک شمالی را به شکلی که می پسندد تقسیم کند و در نتیجه شرایطی فراهم کند که در مناطق نزدیک به مرزهای خود هر آنچه را که می خواهد انجام دهد.

به همین ترتیب نیروهای مورد حمایت روسیه بخشی از خاک گرجستان را در کنترل دارند، روسیه ناحیه کریمه را به خاک خود ضمیمه کرده و از شورشیان شرق اوکراین حمایت می کند.

مشکل ناتو این است که جمهوری های بالتیک که زمانی جز قلمرو اتحاد شوروی بودند اکنون کاملا جز اردوی غرب هستند. بنابراین ناتو ضمن تعیین خطوط کاملا مشخصی برای جلوگیری از گسترش حوزه نفوذ روسیه باید از تشدید تنش موجود نیز پرهیز کند.