اردوغان: نخست وزیر عراق حد خود را بداند

Recep Tayyip Erdogan (June 2015) حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اردوغان گفت ترکیه در پایگاه بعشیقه می ماند

همزمان با افزایش تنش میان بغداد و آنکارا بر سر استقرار نظامیان ترکیه در پایگاه بعشیقه، در شمال موصل، رجب طیب اردوغان به نخست وزیر عراق هشدار داده است تا "حد خود را بداند."

آقای اردوغان سه شنبه در یک سخنرانی به حیدر عبادی هشدار داد که نمی تواند به ارتش ترکیه درباره استقرار در پایگاه بعشیقه دستور دهد.

این سخنان همزمان با افزایش تنش های دیپلماتیک میان عراق و ترکیه در آستانه عملیات برای بیرون راندن داعش از موصل بیان شد.

آقای عبادی سخنان آقای اردوغان را رد کرده و گفته است با اتکا به نظامیان عراقی خاک این کشور را از داعش پس می گیرد.

عراق پس از رای دو هفته پیش پارلمان ترکیه برای تمدید مجوز عملیات نظامیان این کشور در خاک عراق و سوریه،‌ خواستار خروج این نظامیان از پایگاه بعشیقه شد.

پارلمان عراق و نخست وزیر این کشور، حضور نظامیان ترکیه در خاک خود را اشغالگری خوانده اند اما ترکیه می گوید نظامیانش به درخواست دولت عراق در بعشیقه مستقر شده اند.

'در سطح من نیستی'

نظامیان ترکیه که تعدادشان در حدود دو هزار نفر تخمین زده می شود از سال گذشته برای آموزش شبه نظامیان عراقی و پیشمرگه های اقلیم کردستان عراق در پایگاه بعشیقه مستقر شده اند.

دولت عراق در چند نوبت از ترکیه خواسته است سربازانش را از خاک این کشور خارج کند ولی ترکیه با این موضوع مخالف است.

دولت عراق همچنین می گوید با حضور نظامیان ترکیه در عملیات موصل مخالف است.

ترکیه هم با شرکت شبه نظامیان شیعه و نیروهای وابسته به پ ک ک در این عملیات به شدت مخالفت کرده است.

رجب طیب اردوغان سه شنبه در سخنان خود با اشاره به عملیات ارتش ترکیه در جرابلس و رای در شمال سوریه، گفت ارتش ترکیه در عملیات موصل هم شرکت خواهد کرد.

آقای اردوغان در سخنانش به عراق هشدار داد که ادامه حضور نظامی ترکیه در پایگاه بعشیقه به بغداد مربوط نیست.

او همچنین گفت این نظامیان به درخواست خود آقای عبادی به عراق رفته اند.

آقای اردوغان همچنین گفت:‌ "به من توهین می کند (نخست وزیر عراق)، به شخصیت من! تو همتای من نیستی، در سطح من نیستی، هم وزن من نیستی! هر چه دلت می خواهد از عراق فریاد بزن، فایده ای ندارد و ما کار خودمان را انجام خواهیم داد."

همزمان رسانه های ترکیه فیلمی را از یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک میان احمد داوود اوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه با همتای عراقی اش در دسامبر ۲۰۱۴ منتشر کرده که در آن حیدر عبادی خواستار کمک های نظامی، اطلاعاتی، تسلیحاتی و آموزشی ترکیه شده بود.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در پاسخ به سخنان اردوغان در پیامکی در توییتر نوشت عراق دشمن ترکیه نیست.

آقای عبادی همچنین به کنایه نوشت: "عراق سرزمینش را با اتکا به عزم مردانش از دست داعش خارج خواهد کرد و نه با تماس های ویدیویی."

اشاره آقای عبادی به پیام آقای اردوغان در شب کودتای نافرجام پانزدهم ژوییه به مردم ترکیه برای ریختن به خیابان ها با استفاده از ارتباط تصویری با تلفن همراه بود.

سعد حدیثی، سخنگوی آقای عبادی هم سخنان آقای اردوغان را به "ریختن نفت بر روی آتش" تشبیه کرده و گفته موضع گیری رییس جمهوری ترکیه به جای این که ناشی از "نگرانی های حقوقی و امنیتی باشد، بیشتر جنبه شخصی دارد."

همزمان با بالا گرفتن تنش میان ترکیه و عراق، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای حضور نظامیان خارجی در عراق را به مجوز دولت این کشور مشروط کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد استقرار نیروهای نظامی خارجی در عراق تنها باید با تایید دولت این کشور صورت گیرد و این نیروها باید در غالب ایتلاف بین المللی بر ضد داعش عمل کنند.