روسیه و آمریکا مذاکره بر سر سوریه را 'از سر می گیرند'

جان کری و سرگئی لاورف
Image caption مذاکرات قبلی وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا بر سر سوریه به نتیجه نرسیده است

جان کری و سرگئی لاورف وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه قرار است روز شنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) و در شهر لوزان سوئیس در مورد وضعیت بحرانی سوریه گفت و گو کنند.

واشنگتن ۹ روز پیش در خلال تنش شدید با مسکو بر سر شکست یک طرح آتش بس مذاکرات با روسیه را قطع کرد.

این خبر دو روز بعد از شروع مجدد حملات هوایی به حلب که ۷۵ کشته به جا گذاشته اعلام می شود.

وزارت خارجه آمریکا گفت که آقای کری در مورد یک "رویکرد چندجانبه" برای پایان بحران سوریه "از جمله ترک پایدار خشونت ها و از سرگیری تحویل کمک های انساندوستانه" بحث خواهد کرد.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مکالمه تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه اظهار امیدواری کرد که این گفت‌وگوها ثمربخش باشد.

بعضی مقام های غربی گفته اند که وزیران امور خارجه ترکیه، قطر و عربستان سعودی در نشست لوزان شرکت خواهند کرد.

روزنامه نیویورک تایمز بدون نام بردن از این مقام ها، از قول آنها نوشته است که احتمال دارد ایران هم در این نشست شرکت کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود صدها نفر در حملات اخیر در حلب کشته شده اند

روسیه و ایران حامیان اصلی حکومت بشار اسد در سوریه محسوب می شوند در حالی که عربستان، قطر، ترکیه و آمریکا از مخالفان دولت حمایت می کنند.

مسکو و واشنگتن، چند هفته پیش در جریان مذاکرات دوجانبه به توافقی نسبی در زمینه همکاری در سوریه رسیدند که به آتش‌بسی یک هفته‌ای اما شکننده منجر شد.

اما این آتش بس ادامه نیافت و طرفین یکدیگر را به کارشکنی در جریان آن متهم کردند.

به گفته فعالان روز چهارشنبه دست کم ۱۵ نفر از جمله کودکان در حمله ای هوایی به بازاری در بخش تحت کنترل شورشیان در حلب کشته شدند.

آنها افزودند که این یکی از ۲۵ حمله در بخش شرقی حلب در روز چهارشنبه بود که در مجموع ۲۵ کشته به جا گذاشته است.

حق نشر عکس White Helmets
Image caption گفته می شود که بازار فردوس هنگام حمله مملو از زنان، کودکان و مردان بود

گروه "دفاع مدنی سوریه" که امدادگران آن کلاه سفیدها نام دارند گفت که هنگام حمله شماری از زنان و کودکان در بازاری در فردوس حضور داشتند.

فعالان نزدیک به مخالفان همچنین ویدئویی را منتشر کردند که ظاهرا حمله به محل پس از رسیدن امدادگران به این نقطه را نشان می داد.

نیروهای دولتی با کمک نیروی هوایی روسیه ماه پیش عملیاتی را برای پس گرفتن حلب شروع کردند. نیروهای دولتی روز ۴ سپتامبر بخش شرقی حلب را دوباره محاصره کردند جایی که ۲۷۵ هزار نفر زندگی می کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید از زمان شکسته شدن آتش بسی که با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمده بود، بیش از ۳۰۰ نفر در بمباران ها کشته شده اند.

قدرت های غربی می گویند که نیروهای هوایی روسیه و سوریه مرتکب جنایات جنگی در حلب می شوند چون از بمب های قابل نفوذ در پناهگاه های زیرزمینی و آتشزا استفاده می کنند و منابع آب شهر را هدف می گیرند.

روسیه و سوریه این اتهامات را رد کرده و گفته اند که شورشیان را در نواحی مسکونی هدف می گیرند.