آمریکا مراکز راداری در سواحل یمن را هدف گرفت

ناوشکن آمریکایی حق نشر عکس Reuters
Image caption پنتاگون می گوید به کشتی جنگی آسیبی وارد نیامده است

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید در واکنش به تلاش برای حمله به یک کشتی جنگی‌ این کشور در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل یمن، مراکز راداری در این کشور را هدف گرفته است.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا چهارشنبه شب گفت: "اوایل صبح امروز به وقت محلی، ارتش آمریکا سه سایت راداری در نواحی تحت کنترل حوثی ها در ساحل دریای سرخ یمن را هدف گرفت."

او گفت که ارزیابی اولیه حاکی از نابودی این مراکز است.

آقای کوک این حمله را اقدامی دفاعی در واکنش به شلیک موشک هایی به سوی کشتی های آمریکایی از جمله یو اس اس میسون توصیف کرد.

او گفت: "آمریکا به هر تهدید دیگری علیه کشتی ها و تردد تجاری واکنش مناسب نشان خواهد داد و آزادی کشتیرانی در دریای سرخ، باب المندب و سایر نواحی اطراف جهان را حفظ خواهد کرد."

در این بیانیه آمده است که این ضربه به توصیه وزیر دفاع و با تایید باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت.

پیتر کوک پیشتر گفته بود که ناوشکن یو اس‌ اس میسون حدود ساعت شش به وقت محلی از مناطق تحت کنترل شورشیان حوثی یمن که مورد حمایت ایران هستند، هدف حداقل یک فروند موشک قرار گرفته ولی حمله ناموفق بوده است.

پنتاگون گفته بود که «در زمان مناسبت و از طریق مناسب» به این حمله پاسخ خواهد داد.

این دومین حمله به این ناوشکن در ظرف چهار روز گذشته است.

پنتاگون پیشتر اعلام کرده بود که یکشنبه گذشته (۹ اکتبر) در حوالی تنگه باب المندب دو فروند موشک از یمن به سوی این ناو شلیک شد که هر دو در آب افتاد و آسیبی به کشتی و یا خدمه وارد نیامد.

هم زمان، از یمن به یک پایگاه هوایی در طایف، در نزدیکی مکه نیز یک موشک پرتاب شد که بنا بر گزارش رسانه‌های عربستان سعودی، پدافند این کشور موشک را رهگیری و منهدم کرد.

گفته می‌شود موشک اسکاد از یمن منطقه‌ای را در عمق ۵۲۰ کیلومتری عربستان هدف گرفت که دور‌ترین منطقه هدف‌گرفته‌شده از مرز یمن و عربستان است.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن که متحد حوثی هاست خواهان تشدید حملات علیه عربستان سعودی شده است.

این درخواست یک روز پس از آن مطرح شد که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی یک مراسم عزاداری را در صنعا، پایتخت یمن بمباران کرد، حمله‌ای که در آن حداقل ۱۴۰ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی شدند.

در پی آن حمله، آمریکا اعلام کرد که حمایتش از عربستان سعودی در یمن یک "چک سفید امضا" نیست و خط مشی خود را مورد "بازبینی آنی" قرار خواهد داد.

سازمان ملل متحد برآورد می ‌کند که حداقل ۱۰ هزار نفر از مردم یمن در این جنگ کشته شده‌ باشند.

مطالب مرتبط