'دومین حمله نافرجام' به ناوشکن آمریکایی در نزدیکی یمن

حق نشر عکس Reuters
Image caption پنتاگون می گوید به کشتی جنگی آسیبی وارد نیامده است

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید برای دومین بار در هفته جاری یک کشتی جنگی‌اش در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل یمن مورد حمله موشکی قرار گرفته است.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون، چهارشنبه (۱۲ اکتبر) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ناوشکن یو اس‌ اس میسون حدود ساعت شش به وقت محلی از مناطق تحت کنترل شورشیان حوثی یمن که مورد حمایت ایران هستند، هدف حداقل یک فروند موشک قرار گرفته ولی حمله ناموفق بوده است.

پنتاگون هشدار داد که آمریکا «در زمان مناسبت و از طریق مناسب» به این حمله پاسخ خواهد داد.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید خدمه یو اس‌ اس میسون در واکنش به "تدابیر دفاعی" متوسل شده اند که جزئیات آن اعلام نشده است. این دومین حمله به این ناوشکن در ظرف چهار روز گذشته است.

پنتاگون پیشتر اعلام کرده بود که یکشنبه گذشته (۹ اکتبر) در حوالی تنگه باب المندب دو فروند موشک از یمن به سوی این ناو شلیک شد که هر دو در آب افتاد و آسیبی به کشتی و یا خدمه وارد نیامد.

هم زمان، از یمن به یک پایگاه هوایی در طایف، در نزدیکی مکه نیز یک موشک پرتاب شد که بنا بر گزارش رسانه‌های عربستان سعودی، پدافند این کشور موشک را رهگیری و منهدم کرد.

گفته می‌شود موشک اسکاد از یمن منطقه‌ای را در عمق ۵۲۰ کیلومتری عربستان هدف گرفت که دور‌ترین منطقه هدف‌گرفته‌شده از مرز یمن و عربستان است.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن که متحد حوثی هاست خواهان تشدید حملات علیه عربستان سعودی شده است.

این درخواست یک روز پس از آن مطرح شد که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی یک مراسم عزاداری را در صنعا، پایتخت یمن بمباران کرد، حمله‌ای که در آن حداقل ۱۴۰ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی شدند.

در پی آن حمله، آمریکا اعلام کرد که حمایتش از عربستان سعودی در یمن یک "چک سفید امضا" نیست و خط مشی خود را مورد "بازبینی آنی" قرار خواهد داد.

سازمان ملل متحد برآورد می ‌کند که حداقل ۱۰ هزار نفر از مردم یمن در این جنگ کشته شده‌ باشند.