حوثی‌های یمن موشک‌پرانی به سوی ناو آمریکایی را تکذیب کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption موشک‌های تام هاوک به تلافی موشک‌پرانی به سوی ناوشکن میسون به سوی ایستگاه‌های رادار واقع در سواحل یمن شلیک شد

حوثی‌های مخالف دولت یمن موشک‌پرانی به سوی ناو آمریکایی را تکذیب کرده‌اند.

در ساعات اولیه روز پنجشنبه، ۲۲ مهر (۱۳ اکتبر)، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که در واکنش به پرتاب چند فروند موشک به سوی یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ نزدیک سواحل یمن، سه ایستگاه رادار واقع در این سواحل را با موشک‌های کروز دریا به زمین هدف قرار داده و منهدم کرده است. وزارت دفاع آمریکا گفت که از این ایستگاه‌های راداری برای هدف‌گیری ناوشکن میسون، متعلق به نیروی دریایی آمریکایی استفاده ‌شده بود. ایستگاه های مورد نظر در مناطق تحت تسلط حوثی‌ها قرار داشت و برخی منابع گفتند که نیروهای حوثی مسئول پرتاب موشک بوده‌اند.

ساعاتی بعد، یک خبرگزاری مرتبط با حوثی‌های یمن به نقل از "یک منبع نظامی" وابسته به این گروه گزارش کرد که "این اتهامات بدون پایه و اساس است و کمیته های مردمی ارتباطی با اقدام به موشک پرانی نداشته‌اند." کمیته‌های مردمی نامی است که حوثی‌ها به تشکیلات اداری و نظامی خود داده‌اند.

گروه حوثی‌ها که خود را "انصارالله" هم می‌نامد یک تشکل زیدی مذهب است که در سال ۱۹۹۲ با هدف حمایت و گسترش این مذهب در یمن تاسیس شد اما بعدا به مبارزه مسلحانه علیه دولت مرکزی، به رهبری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق روی آورد. از همان زمان، دولت یمن این گروه را به ارتباط و دریافت کمک، از جمله کمک تسلیحاتی از جمهوری اسلامی ایران متهم می‌کرد اما دولت ایران این اتهام را همواره رد کرده است. زیدی‌ها پیرو زیدیه هستند که یکی از شاخه اسلام شیعه محسوب می‌شود.

در جریان حرکت اعتراضی موسوم به بهار عربی، مخالفت با ادامه چند دهه حکومت علی عبدالله صالح سرانجام به استعفای او در فوریه سال ۲۰۱۲ منجر شد و در انتخابات ریاست جمهوری، عبدربه منصور هادی با برنامه ایجاد زمینه مساعد برای فعالیت‌های دموکراتیک تا برگزاری انتخابات بعدی، به این مقام انتخاب شد. او تنها نامزد مورد توافق بسیاری از نیروهای مخالف علی عبدالله صالح بود. حوثی‌ها این انتخابات را تحریم کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption بمباران مراسم عزاداری در صنعا - برخی منابع گفته بودند موشک‌پرانی به سوی ناوشکن آمریکایی به تلافی این حمله صورت گرفت

در سپتامبر سال ۲۰۱۴، شبه‌نظامیان حوثی صنعا، پایتخت یمن را به تصرف درآوردند و پس از اعلام انحلال پارلمان و در حالیکه رئیس جمهوری "به دلیل ناتوانی در ایفای وظایف" از سمت خود استعفا کرده بود، در ماه مارس عملا تمامی اختیارات دولت مرکزی را در اختیار گرفتند و نهادی به نام "کمیته عالی امنیتی" را جانشین دولت یمن کردند. منصور هادی بعدا توانست از صنعا و سپس از یمن بگریزد.

در ماه‌های بعد، درگیری بین شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنان، از جمله افراد وفادار به علی عبدالله صالح، شدت گرفت و در حالیکه حوثی‌ها به سرعت به سوی مواضع نیروهای دولتی در جنوب در حرکت بودند، منصور هادی خواستار حمایت اتحادیه عرب از "دولت قانونی" خود شد. در واکنش به این درخواست، ائتلافی سیاسی - نظامی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب برای حمایت از دولت یمن ایجاد شد که رهبری آن را عربستان در دست داشته است. از آن زمان، نیروی هوایی عربستان در عملیات هوایی علیه مواضع حوثی‌ها فعالیت داشته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption ایران کمک نظایم به حوثی‌های یمن را تکذیب کرده است

در ماه های اخیر، نیروی هوایی عربستان به حمله به مراکز غیرنظامی متهم شده و هفته گذشته گزارش شد که هواپیماهای سعودی یک محل برگزاری مراسم عزاداری را هدف قرار داده‌اند که ده‌ها کشته برجای گذاشته است. دولت سعودی با ابراز تاسف از این واقعه، قول داد به این حادثه رسیدگی کند اما منابع حوثی، و برخی رسانه‌های جمهوری اسلامی،این اقدام را عمدی دانسته و دولت عربستان و حامیان آن از جمله آمریکا را مسئول دانستند. برخی منابع گفتند که پرتاب موشک به سوی ناو آمریکایی به تلافی حمایت ایالات متحده از عربستان سعودی بوده است.

در درگیری‌های یمن، نیروهای حوثی از پرتاب موشک به سوی مواضع نیروهای دولتی و همچنین هدف‌هایی در خاک عربستان سخن گفته‌‌اند.

به گفته ناظران، درگیری در یمن به یک جنگ نیابتی از سوی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. در حالیکه عربستان سعودی و کشورهای دیگر، دولت عبد ربه منصور هادی را همچنان دولت قانونی یمن می‌دانند، جمهوری اسلامی حوثی‌ها را نمایندگان واقعی مردم یمن دانسته و از آنان حمایت می کند.

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، رابطه بین حکومت روحانیون شیعه در این کشور و حکومت خاندان سلطنتی سعودی غالبا سرد و در مواردی تیره بوده است. در چند سال اخیر، اختلاف دو طرف در مورد جنگ سوریه، وضعیت عراق، بحران سیاسی بحرین و درگیری های یمن بسیار تیره بوده و به قطع روابط آنها منجر شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت دفاع آمریکا تصویری از پرتاب موشک از ناوشکن نیتس به سوی سواحل یمن را منتشر کرده است

موضوعات مرتبط