اسکاتلند برگزاری دومین همه‌پرسی استقلال را بررسی می‌کند

Image caption کنفرانس سالانه حزب ملی اسکاتلند در گلاسکو برگزار می‌شود

نیکولا استروجن، وزیر اول اسکاتلند، اعلام کرده است که دولت اسکاتلند برگزاری همه‌پرسی دوباره برای استقلال از بریتانیا را از هفته دیگر بررسی می‌کند.

خانم استروجن گفت با "خروج سخت" و بدون انعطاف بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالف است.

دو سال پیش در اسکاتلند یک همه‌پرسی برای استقلال از بریتانیا برگزار کرد که در آن باقی ماندن در بریتانیا با اختلاف کمی رای آورد.

سپس در همه پرسی ماندن و یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که در ماه ژوئن برگزار شد ، اکثریت قاطع اسکاتلندی‌ها به رای به ماندن در این اتحادیه رای دادند و دولت اسکاتلند بر همین مبنا اعلام کرد که حق دارد دوباره همه‌پرسی استقلال را برگزار کند تا با استقلال از بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی بماند.

خانم استروجن گفت: "خروج سخت (کامل و بدون انعطاف) از اتحادیه اروپا، بریتانیا را به طور بنیادی تغییر می‌دهد. بریتانیایی که از بازار واحد اروپایی بیرون بماند، منزوی و درونگرا باشد و فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری را نابود کند، آن بریتانیایی نیست که اسکاتلند به ماندن در آن رای داد."

وزیر اول اسکاتلند گفت: "اگر چشم‌انداز بریتانیا این آینده نامطمئن و بی‌ثبات است، هیچ کس ابدا حق ندارد منکر حق اسکاتلند برای انتخاب آینده‌ای بهتر شود."

منتقدان ترزا می می‌گویند راستگرایان دولت محافظه‌کار به دنبال "خروج سخت" از اتحادیه اروپا هستند و می‌خواهند به طور دفعی از اتحادیه اروپا خارج شوند و سیاست‌های ریاضتی بیشتری اعمال کنند.

دولت بریتانیا می‌گوید خروج سخت یا نرم معنا ندارد و این دولت به دنبال اعمال نظر اکثریت مردم بریتانیا و مذاکره برای رسیدن به توافقی مناسب برای خروج از اتحادیه اروپا است.

موضوعات مرتبط