دو ناو ایرانی 'برای مقابله با دزدهای دریایی' عازم آب‌های یمن شده‌اند

حق نشر عکس aja.ir
Image caption عکس از وبسایت نیروی دریایی ارتش ایران

نیروی دریایی ارتش ایران می‌گوید هفته پیش دو ناو جنگی را عازم آب‌های یمن در خلیج عدن کرده است.

در روزهای گذشته و با موشک‌پرانی به سوی کشتی‌های آمریکایی و بعد حمله آمریکا به پایگاه‌های راداری در اختیار حوثی‌ها، تنش در این منطقه بالا گرفته است.

تارنمای نیروی دریایی ارتش ایران روز پنج‌شنبه گزارش داد که ناوگروه ۴۴ نیروی دریایی ارتش ایران، شامل ناوشکن رزمی الوند و ناو پشتیبانی بوشهر، راهی خلیج عدن و تنگه باب‌المندب شده و مدتی در منطقه خلیج عدن حضور خواهد داشت.

طبق این گزارش، این ناوگروه یک هفته پیش در ۱۴ مهرماه به این منطقه اعزام شده است.

باب‌المندب در جنوب دریای سرخ است و از نظر کشتی‌رانی بین‌المللی، آب‌راهی مهم است.

نیروی دریایی ارتش ایران می‌گوید این دو ناو مدتی "برای حراست از کشتی‌های تجاری عبوری از این منطقه که همواره مورد تهدید دزدان دریایی قرار می‌گیرند" در منطقه خلیج عدن حضور خواهند داشت و سپس راهی آب‌های بین‌المللی اقیانوس هند و تانزانیا می‌شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption موشک‌های تام هاوک به تلافی موشک‌پرانی به سوی ناوشکن میسون به سوی ایستگاه‌های رادار واقع در سواحل یمن شلیک شد

روز گذشته وزارت دفاع ایالات متحده خبر داد که در واکنش به تلاش برای حمله به یک کشتی جنگی‌ آمریکا در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل یمن، مراکز راداری در این کشور را هدف گرفته است.

پیتر کوک، سخن‌‌گوی وزارت دفاع آمریکا، چهارشنبه شب گفت: "اوایل صبح امروز به وقت محلی، ارتش آمریکا سه پایگاه راداری در نواحی تحت کنترل حوثی‌‌ها در ساحل دریای سرخ یمن را هدف گرفت."

او گفت که ارزیابی اولیه حاکی از نابودی این مراکز است.

آقای کوک این حمله را اقدامی دفاعی در واکنش به شلیک موشک‌‌هایی به سوی کشتی‌‌های آمریکایی از جمله یو اس اس میسون توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که این حمله به توصیه وزیر دفاع و با تایید باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت.

پیتر کوک پیشتر گفته بود که ناوشکن یو اس‌ اس میسون حدود ساعت شش به وقت محلی از مناطق تحت کنترل شورشیان حوثی یمن که مورد حمایت ایران هستند، هدف حداقل یک فروند موشک قرار گرفته ولی این حمله ناموفق بوده است.

این دومین حمله به این ناوشکن در ظرف چهار روز گذشته است.

حوثی‌های مخالف دولت یمن، موشک‌پرانی به سوی ناو آمریکایی را تکذیب کرده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption ایران کمک نظامی به حوثی‌های یمن را تکذیب می‌کند.

پنتاگون پیشتر اعلام کرده بود که یک‌‌شنبه گذشته (۹ اکتبر) در حوالی باب المندب دو فروند موشک از یمن به سوی این ناو شلیک شد که هر دو در آب افتاد و آسیبی به کشتی و یا خدمه نزد.

هم زمان، از یمن به یک پایگاه هوایی در طایف، در نزدیکی مکه نیز یک موشک پرتاب شد که بنا بر گزارش رسانه‌های عربستان سعودی، پدافند این کشور موشک را ره‌‌گیری و منهدم کرد.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی یک مراسم عزاداری را در صنعا، پایتخت یمن بمباران کرد. در این حمله دست‌‌کم ۱۴۰ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی شدند.

در پی آن حمله، آمریکا اعلام کرد که حمایتش از عربستان سعودی در یمن یک "چک سفید امضا" نیست و خط مشی خود را مورد "بازبینی آنی" قرار خواهد داد.

سازمان ملل متحد برآورد می ‌کند که تا کنون دست‌‌کم ۱۰ هزار نفر از مردم یمن در این جنگ کشته شده‌ باشند.

گزارش شده است نگرانی‌هایی در دولت آمریکا وجود دارد در باره این‌‌که این کشور ممکن است در رابطه با خشونت‌ها در یمن و به دلیل حمایتش از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در این کشور، به شراکت در جنایت جنگی متهم شود.

اسناد رسمی که خبرگزاری رویترز به آنان دست یافته نشان می‌دهد که وکلای دولت آمریکا به مقامات ارشد این کشور هشدار داده‌‌اند که دولت آمریکا ممکن است در چارچوب قوانین بین‌المللی به عنوان شریک این خشونت‌‌ها تلقی و متهم شود.

دولت باراک اوباما علیرغم هشدارها، هنوز به ارائه مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی ادامه می‌دهد.

حق نشر عکس EPA
Image caption وکلای دولت آمریکا هشدار داده‌اند که ممکن است ایالات متحده بابت حمایت از عربستان سعودی، به عنوان شریک در جنایت جنگی در یمن متهم شود.