دومین محاکمه رئیس جمهوری پیشین برزیل به اتهام رشوه‌خواری برگزار می‌شود

دا سیلوا حق نشر عکس AFP
Image caption دا سیلوا در نظر داشت در انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری شرکت کند

دستور دیگری برای محاکمه اینانسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل صادر شده است.

قاضی یک دادگاه فدرال در برزیل رای داده که شواهد ارائه شده توسط دادستانی برای برگزاری محاکمه لولا دا سیلوا به اتهام رشوه‌خواری کافی است و دستور برگزاری محاکمه او را صادر کرده است.

حدود سه هفته پیش هم قاضی یک دادگاه فدرال با دادخواست دادستانی علیه آقای دا سیلوا و همسرش به اتهام سوء‌استفاده از موقعیت دولتی و دریافت مبالغی پول از یک شرکت پیمانکاری نفتی موافقت کرده بود. به این ترتیب، رئیس جمهوری سابق برزیل به اتهام تخلفات مالی در زمان ریاست جمهوری در دو دادگاه جداگانه محاکمه خواهد شد.

آقای دا سیلوا مقام ریاست جمهوری را دو دوره چهارساله در اختیار داشت و در سال ۲۰۱۱، در حالیکه نظرسنجی‌ها حاکی از حمایت بیش از ۸۰ درصد مردم برزیل از او بود، دوره دوم ریاست جمهوری او به عنوان یکی از محبوب‌ترین رهبران این کشور پایان یافت.

تا کنون لولا داسیلوا با اتهامات فساد مالی، رشوه‌خواری، پولشویی و تلاش برای اخلال در روند رسیدگی قضایی مواجه شده است که همگی به فعالیت شرکت پتروبراس، که تحت مدیریت دولتی است، ارتباط دارد. به گفته دادستانی برزیل، سوء‌استفاده از منابع مالی این شرکت توسط شماری از مقامات دولتی، که اکثر آنان از حزب چپگرای کارگران بودند، به مدت یک دهه ادامه داشت.

آقای دا سیلوا در پرونده جدید متهم است که در برابر دریافت رشوه به مبلغی معادل ۹ میلیون دلار، شرایطی را فراهم آورد تا شرکت برزیلی اودبرخت بتواند برای اجرای طرح‌هایی در آنگولا، مبالغی را با بهره بسیار کم از بانک ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی برزیل، که یک بانک دولتی است، دریافت کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پرونده‌ای هم علیه روسف به خاطر انتصاب لولا دا سیلوا به سمت رئیس دفتر رئیس جمهوری به جریان افتاده است

لولا دا سیلوا تمامی اتهامات را رد کرده و آنها را دارای انگیزه سیاسی دانسته است. وی گفته است که مخالفان حزب کارگران به این ترتیب در صدد تضعیف حزب در سطح ملی هستند و می‌خواهند مانع از نامزدی او در انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری شوند.

در ماه اوت سال جاری، سنای برزیل سرانجام به برکناری دیلما روسف، از افراد نزدیک به آقای دا سیلوا و جانشین او در سمت ریاست جمهوری رای داد. خانم روسف به نقض قوانین مالی برای مقاصد سیاسی متهم شده بود.

علاوه بر آقای دا سیلوا، قاضی دادگاه با برگزاری محاکمه ادواردو کنخا، رئیس مجلس نمایندگان برزیل نیز موافقت کرد. آقای کنخا که در ارجاع اتهام دیلما روسف به سنای برزیل نقشی اساسی ایفا کرد هم به سوء‌استفاده از روابط با شرکت پتروبراس متهم است.

اگرچه خانم روسف، که برای چند سال در زمان ریاست جمهوری آقای دا سیلوا رئیس هیات مدیره پتروبراس بود به اختلاس یا رشوه خواری متهم نشده، اما پرونده‌ای در مورد "اقدام به جلوگیری از اجرای عدالت" علیه او تشکیل شده است. او متهم است که با انتصاب لولا دا سیلوا به سمت رئیس دفتر خود در ماه مارس، به او مصونیت قضایی داد تا مانع از پیگرد قانونی علیه او شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای دا سیلوا در دوره ریاست جمهوری روابط نزدیکی با مقامات جمهوری اسلامی داشت

لولا دا سیلوا، که هفتاد سال دارد، به عنوان رهبر حزب چپگرای کارگران در سال ۲۰۰۳ به ریاست جمهوری برزیل رسید و تا اول سال ۲۰۱۱ دو دوره در این سمت بود. از او به عنوان یکی از پرطرفدار ترین سیاستمداران برزیل نام برده می‌شد و هنوز هم حامیان فراوانی در میان مردم این کشور دارد. گفته می شد که او در نظر داشته در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٨ شرکت کند. در صورت محکومیت، حکم آقای دا سیلوا شامل هشت سال محرومیت از فعالیت های سیاسی هم خواهد بود

آقای دا سیلوا در دوره ریاست جمهوری می‌کوشید به عنوان رهبر یک کشور در حال توسعه برخوردار از نظام دموکراتیک، نقش رابط بین کشورهای در حال توسعه و دموکراسی‌های پیشرفته غربی را برعهده بگیرد.

در دوره ریاست جمهوری او، روابط برزیل و جمهوری اسلامی ایران از جمله در زمینه همکاری نفتی گسترش یافت و از جمله، شرکت پتروبراس به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران پرداخت. در ماه مه سال ۲۰۱۰، آقای دا سیلوا همراه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه برای بررسی بحران هسته‌ای ایران در نشستی با محمود احمدی نژاد در تهران شرکت کردند. این نشست به صدور "بیانیه تهران" شامل پیشنهادهایی برای حل این بحران منجر شد که مورد توجه جامعه بین‌المللی قرار نگرفت.

پس از پایان دوره ریاست جمهوری لولا دا سیلوا، موضعگیری‌های دولت خانم روسف در مورد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی باعث شد تا روابط دو طرف گرمی سابق را نداشته باشد.

موضوعات مرتبط