همسر رئیس جمهوری نیجریه تهدید کرد دیگر به شوهرش رای نخواهد داد

حق نشر عکس AFP
Image caption محمدو و عایشه بوهاری - همسر رئیس جمهوری نیجریه معتقد است افراد خاصی شوهرش را احاطه کرده و تحت نفوذ خود گرفته‌اند

عایشه بوهاری، همسر رئیس جمهوری نیجریه ادامه حمایت سیاسی خود از شوهرش را به تغییر در مقامات دولتی مشروط کرده است.

خانم بوهاری در مصاحبه با خبرنگاری بی‌بی‌سی در ابیجان، پایتخت نیجریه، هشدار داده که اگر رئیس جمهوری اعضای کابینه را تغییر ندهد و افراد بهتری را منصوب نکند، در انتخابات بعدی به او رای نخواهد داد.

همسر رئیس جمهوری نیجریه اطرافیان شوهرش را متهم کرد که او را "گروگان گرفته‌اند" و افزود که تصمیم در مورد انتصابات مهم دولتی با مشورت و فشار"معدودی افراد" اتخاذ می‌شود.

محمدو بوهاری سال گذشته با وعده مبارزه با فساد و خویشاوندسالاری در انتصابات دولتی به ریاست جمهوری انتخاب شد و انتقاد علنی همسرش قطعا انعکاس مناسبی در داخل نیجریه نخواهد داشت. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در نیجریه، این سخنان نشان دهنده عمق نارضایی از رئیس جمهوری در سطوح بالای حزبی و دولتی و حتی نزدیکان اوست.

آقای بوهاری هنگام آغاز دوره ریاست جمهوری خود اعلام کرد که "به همه تعلق دارم و در انحصار هیچکس نیستم" و اظهارات همسرش در مورد اینکه افراد معدودی او را احاطه کرده‌اند با این وعده در تضاد است.

حق نشر عکس AFP
Image caption عایشه بوهاری تهدید کرده که در صورتی که رویه همسرش تغییر نکند، در انتخابات به نفع او فعالیت نخواهد کرد

عایشه بوهاری در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که "رئیس جمهوری ۴۵ نفر از ۵۰ نفری را که به مقامات ارشد منصوب کرده به خوبی نمی‌شناسد و من هم که بیست و هفت سال است زن او هستم آنها را نمی‌شناسم." وی افزود که افرادی که نگرش حزب "کنگره مترقی همگانی" یعنی حزب رئیس جمهوری را هم قبول ندارند با اعمال نفوذ "همان افراد معدود" به مقامات مهم سیاسی منصوب شده‌اند.

خانم بوهاری گفت که بسیاری از منصوبان همسرش پیشینه لازم را برای تصدی مقامات خود ندارند و اظهار داشت "کسانی در خانه خود دست روی دست گذاشته و نشسته‌اند و گوش به زنگ هستند تا کسی آنها را صدا بزند و به سمت وزارت یا ریاست یک نهاد دولتی منصوب شوند." او در پاسخ به این سئوال که آیا می‌تواند چند نفر از این افراد را نام ببرد، گفت "وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید، آنها را می‌بینید."

در این مورد که آیا به این ترتیب، رئیس جمهوری عملا زمام امور را در دست دارد یا نه، عایشه بوهاری گفت که "مردم باید در این مورد نظر بدهند." وی گفت که همسرش به او نگفته است که آیا در نظر دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ شرکت کند یا نه.

همسر رئیس جمهوری نیجریه گفت: "من که همسرش هستم هنوز در این مورد چیزی نمی‌دانم و اگر وضعیت به همین ترتیب ادامه پیدا کند، در انتخابات سال ۲۰۱۹ به نفع او تبلغی نخواهم کرد و مثل گذشته، از زنان نخواهم خواست به او رای بدهند، هرگز چنین نخواهم کرد."

همسر رئیس جمهوری نیجریه در مورد "دستاوردهای" دولت کنونی، به بهبود شرایط امنیتی در شمال شرق این کشور اشاره کرد که محل فعالیت گروه اسلامگرای بوکو حرام است. شورش مسلحانه بوکو حرام در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و در این مدت، علاوه بر شورش مسلحانه علیه نیروهای دولتی، به یک رشته اقدامات خشونت آمیز علیه غیرنظامان به ویژه پیروان ادیان دیگر هم دست زده است.

عایشه بوهاری گفت: "دیگر کسی شکایت ندارد که بوکو حرام در خانه‌اش به او حمله کرده و خوشبختانه هرکس می‌توانند آزادانه حرفش را بزند، به عبادتگاه خودش برود و حتی بچه‌های مایدوگوری هم به مدرسه برگشته‌اند." شهر مایدوگوری مقر گروه بوکو حرام محسوب می‌شود.

موضوعات مرتبط