بازداشت سه نفر در آمریکا به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در یک مسجد

حق نشر عکس POLICE PHOTO
Image caption گوین رایت و کرتیس آلن، دو نفر از متهم‌ها - دادگستری می‌گوید آنها غرق در 'نفرت و خشونت' شده‌اند.

سه نفر در ایالت کانزاس آمریکا متهم شده‌اند که برای بمب‌گذاری در یک آپارتمان محل اقامت مهاجران سومالیایی و همین‌طور یک مسجد نقشه ریخته بودند.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید کرتیس آلن، ۴۹ ساله، گوین رایت، ۴۹ ساله، و پاتریک یوژین استاین، ۴۷ ساله، برای این حمله مواد منفجره فراهم کرده بودند.

آنها عضو یک گروه شبه‌نظامی اند که خود را "صلیبیون" می‌خوانند.

این‌طور که مقام‌های قضایی آمریکا می‌گویند این سه قصد داشته‌اند حمله‌شان را روز ۹ نوامبر، فردای انتخابات ریاست‌جمهوری انجام دهند.

بازپرس‌ها می‌گویند این سه متهم در این باره یک بیانیه هم آماده کرده بودند و نقشه‌شان این بود ساختمانی را منفجر کنند که ۱۲۰ ساکن دارد و بین آنها مهاجران سومالیایی هم بوده‌اند.

طبق گزارش‌ها، نقشه آنها این بوده است که چهار خودرو بمب‌گذاری‌شده در چهار گوشه ساختمان منفجر کنند تا کل آن را در هم بشکنند.

تام بیل، سرپرست دادستانی منطقه کانزاس، گفته است که ماموران پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، هشت ماه درباره این "فرهنگ پنهان نفرت و خشونت" تحقیقات عمیقی کرده‌اند.

در پی انتشار این خبر، شورای روابط اسلامی در آمریکا از پلیس ایالات متحده خواست که حراست از مسجدها را تقویت کنند.

نهاد عوض، مدیرعامل این گروه، در بیانیه‌ای گفته است: "از رهبران سیاسی کشورمان و مشخصا نامزدهای سیاسی می‌خواهیم که اسلام‌هراسی فزاینده در کشورمان را محکوم کنند."

در ماه‌های گذشته و با عملیات‌هایی در اروپا و در داخل آمریکا که گروه داعش مسئولیت آنها را به عهده گرفته است، نگرانی درباره افراط‌گرایان اسلامی در ایالات متحده هم دامن گرفته است.

در این میان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، خواستار افزایش تعامل با جامعه مسلمانان آمریکا شده است.

از آن سو دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، از دولت باراک اوباما انتقاد می‌کند که از به‌کاربردن عبارت "تروریسم اسلام افراطی" پرهیز می‌کند. او هم‌چنین پیش‌نهاد داده است مسلمانانی که می‌خواهند وارد آمریکا شوند، مورد بررسی شدید قرار بگیرند.