کودکان اردوگاه جنگل 'ظرف چند روز آینده' وارد بریتانیا می‌شوند

حق نشر عکس EPA
Image caption فرانسه گفته است که اردوگاه 'جنگل' باید تا پایان سال بسته شود.

مقام‌های بریتانیایی و فرانسوی شروع کرده‌اند کودکان و نوجوانان بدون‌همراه اردوگاه 'جنگل' را ثبت‌نام کنند.

بی‌بی‌سی در یافته است که شمار قابل‌توجهی از این کودکان و نوجوانان اردوگاه پناهندگان کاله در مرز بریتانیا و فرانسه، ظرف همین چند روز آینده وارد بریتانیا می‌شوند.

کمیسر کودکان برای انگلستان گفته است که ۳۰۰ کودک از اردوگاه جنگل از کشورهای سوریه و افغانستان به بریتانیا می آیند.

اولویت به کودکان و نوجوانانی داده شده است که کسی همراه آنها نیست و طبق قوانین اتحادیه اروپا حق دارند به بستگانشان در بریتانیا بپیوندند.

برای افراد زیر سن قانونی که بستگانی در بریتانیا ندارند و وضعیت آسیب‌پذیری دارند هم یک روند ثبت‌نام جداگانه وجود خواهد داشت.

طبق قوانین اتحادیه اروپا، درخواست پناهندگی افراد باید در نخستین کشور امنی که می‌رسند انجام شود؛ ولی افراد زیر ۱۸ سال می‌توانند درخواست پناهندگی‌شان را به کشوری دیگر منتقل کنند اگر کسی از بستگانشان در آن کشور زندگی کند.

یک متمم قانون مهاجرت بریتانیا، دولت را موظف می‌کند که انتقال کودکان و نوجوانان پناهنده بدون‌همراه از اروپا به داخل بریتانیا را میسر کند.

مقام‌های وزارت کشور در یک کانتینر نوسازی‌شده مستقر شده‌اند و همراه با هم‌تایان فرانسوی خود در حال ثبت‌نام از کودکان و نوجوانان مشمول این طرح هستند.

امبر راد، وزیر کشور، گفته است دولت بریتانیا دارد به سرعت عمل می‌کند و قصد دارد پیش از آن که مقام‌های فرانسوی اردوگاه کاله را ببندند، تعداد هرچه بیشتری از این گروه کودکان و نوجوانان را به بریتانیا بیاورد.

با این حال گروه خیریه "عبور امن" که در کنار نیروهای دولتی در این باره کار می‌کند، می‌گوید هنوز هیچ طرح عملاتی که معلوم کند این کودکان و نوجوانان چه‌طور به بریتانیا منتقل می‌شود، مشخص نشده است.

طبق گزارش‌ها قرار است بریتانیا کلا ۳۰۰ نفر از کودکان و نوجوانان واجد شرایط را بپذیرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption فرانسه گفته است این اردوگاه زمانی بر چیده می‌شود که "همه شرایط محقق شده باشد".

مسئولان محلی می‌گویند "هماهنگی‌های درازمدت درباره تامین بودجه از طرف دولت لازم است تا بتوان از این کودکان و نوجوانان در زندگی جدیدشان در بریتانیا پشتیبانی کرد".

فرانسه گفته است این اردوگاه زمانی بر چیده می‌شود که "همه شرایط محقق شده باشد".

خبرگزاری فرانسه از قول وزیر مسکن این کشور نوشته است "اصلا جای سوال ندارد که دیگر نمی‌توان گذاشت این افراد در لجن و پریشانی بمانند" و تاکید کرده که گذراندن یک زمستان دیگر در اردوگاه جنگل "ناممکن است".

گروه‌های امدادی از قوه قضائیه فرانسه خواسته‌اند با توجه به این‌که مقام‌های مرتبط هنوز آمادگی انتقال پناهندگان را ندارند، بستن این اردوگاه را عقب بیاندازند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، پیش‌تر گفته است که این اردوگاه باید تا پایان سال بسته شود.

او وعده داده است که فرانسه "مراکز پذیرش و راهنمایی" برای پناهندگان راه بیاندازد.

آقای اولاند گفته است هر کس که شرایط پناهندگی داشته باشد "با احترام خوش‌آمد می‌گوید" ولی کسانی که موفق نشوند، رد مرز می‌شوند.

موضوعات مرتبط

از بی بی سی