زنگ کلیساهای فنلاند برای مردم حلب به صدا در می‌آید

حق نشر عکس AP
Image caption جنگ در شهر حلب، هم در مناطق تحت کنترل دولت و هم در مناطق تحت کنترل مخالفان، آسیب جدی به غیرنظامیان وارد کرده است

زنگ کلیساها در فنلاند روزی یک بار به یاد قربانیان حلب به صدا در خواهند آمد.

کلیسای انجیلی لوتریفنلاند گفته است که بیش از دویست کلیسا در این طرح که از روز دوشنبه آغاز شده مشارکت دارند.

زنگ این کلیساها هر روز ساعت ۵ بعد از ظهر به مدت دوازده روز به یاد قربانیان شهر حلب به صدا در خواهند آمد.

ایده به صدا در آوردن زنگ کلیساها از کلیسای کالیلو در هلسینکی، پایتخت فنلاند است و اکنون کلیساهای متعددی به این طرح پیوسته‌اند.

قرار است کلیسای فنلاند در لندن نیز در این طرح مشارکت داشته باشد.

کلیسای جامع اوپسالا در استکهلم سوئد نیز گفته است در همبستگی با کلیساهای فنلاند، برای قربانیان حلب زنگ کلیسا را به صدا در خواهد آورد.

حق نشر عکس Reuters

دکتر تیمو لایاسالو، کشیش کلیسای کالیلو گفته است "زنگ خاکسپاری پس از پایان مراسم در کلیسا وقتی تابوت به خارج برده می‌شود، به صدا در می‌آید." او افزوده "جنایتی جنگی در حلب در حال وقوع است . جنایتیبا خاکسپاری‌های متعدد."

شهر حلب صحنه درگیری‌های شدیدی میان نیروهای دولتی و مخالفان بوده است و تعداد زیادی از مردم این شهر کشته و زخمی شده‌اند. میلیون‌ها نفر از ساکنان حلب نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

دکتر تیمو لایاسالو گفته است "اگر تصاویر مادران و پدرانی را که در میان خرابه‌ها حال کندن زمین برای دفن بچه‌ها و نوزاردان خود هستند برای به صدا در آوردن زنگ کلیسا کافی نیست چه چیزی کفایت می‌کند؟"

او گفته است زنگ ساعت ۵ بعد از ظهر کلیساها، قطعا زنگی برای خاکسپاری است و شاید معنی نمادین آن این است که در خاکسپاری‌های بی‌وقفه حلب، در آن زمان خاص، آنها (مردم حلب) در حال حمل اجساد برای دفن آن هستند.

قرار است روز نهایی طرح به صدا در آمدن زنگ کلیساها، ۲۴ اکتبر روز سازمان ملل متحد باشد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط